Dobrý deň, som spoluvlastníčka rodinného domu spolu s mamou a bratom. S manželom vlastníme byt s hypotékou. Okrem toho máme ďalšie úvery, ktoré by sme chceli konsolidovať. Keďže hodnota nášho bytu je už zaťažená hypotékou do úvahy by pripadala hypotéka na dom, ktorého som spoluvlastníčka. Moja otázka je, ako by sa postupovalo v prípade, že by sme takto zaťažený dom chceli predať. Neprišli by o svoje peniaze z predaja mama a brat? Bol by hypotékou zaťažený len môj podiel a pri predaji domu by sa len z mojej čiastky vyplatila hypotéka? Ako to, prosím Vás, prebieha? Ďakujem za odpoveď.

Podielové vlastníctvo, hypotéka a predaj domu
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň, záložným právom je možné zaťažiť aj podiel na dome, nemusí byť zaťažená celá nehnuteľnosť. Banka však môže vyžadovať súhlas so zriadením záložného práva aj od ostatných spoluvlastníkov. Ak chcete predať nehnuteľnosť založenú záložným právom, je to možné. Ak by ste chceli predať dom, potom z kúpnej ceny by sa vyplatila hypotéka priamo banke. Všetko by sa dohodlo v zmluve. Súhlas s predajom by samozrejme museli dať všetci spoluvlastníci. Nový kupujúci by chcel určite nehnuteľnosť nezaťaženú záložným právom.
v prípade ďalších otázok mi napíšte.
JUDr. Milan Ficek, advokát
Advokátska kancelária Bratislava