Prečo mi nepriznali podporu v nezamestnanosti po návrate z Írska?

Dobrý deň,
po 3,5 rokoch som skončil pracovný pomer v Írsku a vrátil som sa na Slovensko. Zaregistroval som sa na Úrade práce a šiel som sa zaregistrovať do Sociálnej poisťovne. Vo formulári bola otázka, aké mám väzby na Slovensko. Uviedol som, že som chodil na dovolenku 3x ročne. Mám tu stavebné sporenie, byt aj banový účet. V zahraničí som pracoval samozrejme legálne. Po mesiaci mi prišla nasledovná odpoveď zo SP:
Nemám národk na dávku v nezamestnanosti. Dôvod uviedli: Doba poistenia v Írsku 3,5 roka nebola zohľadnená na účely vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti, nakoľko toto zamestnanie bolo stabilné a počas tejto doby bolo centrum záujmov v mieste výkonu zamestnania, teda v Írsku. Rodinná väzba s rodičmi a ich návšteva trikrát ročne sa nejaví ako významná na posudenie zachovania väzieb na Slovensko. Vzhľadom na to, že bezprostredne pred uplatnením nároku na dávku v nezamestnanosti ste neukončili dobu poistenia v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov a počas posledného zamestnania v Írsku nebolo vaše bydlisko na území Slovenskej republiky sa na vás nevzťahuje a nie je možné použiť pravidlo sčítania doby poistenia. Celkovou dobou poistenia 0 dni ste nesplnili podmienku nároku na dávku v nezamestnanosti.

Ako mám tomu rozumieť? Aký je vlastne dôvod, že mi nepriznali podporu v nezamestnanosti? Myslel som, ze keď sme v EU a legálne pracujem, tak sa mi to započítava do odrobených rokov. V Írsku som bol žiadať podporu a tam mi povedali, že som občanom SR a mám si pýtať podporu doma. Viete mi to niekto zrozumiteľne vysvetliť? Ďakujem, Peter

 

 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Ako sa zmenili dávky? Pozrite sa, koľko dostanete po novom
Ľuďom na PN, nezamestnaným, ŤZP či mladým rodinám štát zdvihol od tohto roka viacero dávok. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Za akých podmienok ešte dostanete hypotéku a kedy vám ju zamietnu
Mladí ľudia musia po novom kúpu bytu či domu odložiť na neskôr. Čas na splatenie hypotéky sa im tak výrazne skráti. Pozrite si príklady z praxe, kedy vám banka ešte hypotekárny úver odsúhlasí.
Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.