Prečo mi nepriznali podporu v nezamestnanosti po návrate z Írska?

Dobrý deň,
po 3,5 rokoch som skončil pracovný pomer v Írsku a vrátil som sa na Slovensko. Zaregistroval som sa na Úrade práce a šiel som sa zaregistrovať do Sociálnej poisťovne. Vo formulári bola otázka, aké mám väzby na Slovensko. Uviedol som, že som chodil na dovolenku 3x ročne. Mám tu stavebné sporenie, byt aj banový účet. V zahraničí som pracoval samozrejme legálne. Po mesiaci mi prišla nasledovná odpoveď zo SP:
Nemám národk na dávku v nezamestnanosti. Dôvod uviedli: Doba poistenia v Írsku 3,5 roka nebola zohľadnená na účely vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti, nakoľko toto zamestnanie bolo stabilné a počas tejto doby bolo centrum záujmov v mieste výkonu zamestnania, teda v Írsku. Rodinná väzba s rodičmi a ich návšteva trikrát ročne sa nejaví ako významná na posudenie zachovania väzieb na Slovensko. Vzhľadom na to, že bezprostredne pred uplatnením nároku na dávku v nezamestnanosti ste neukončili dobu poistenia v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov a počas posledného zamestnania v Írsku nebolo vaše bydlisko na území Slovenskej republiky sa na vás nevzťahuje a nie je možné použiť pravidlo sčítania doby poistenia. Celkovou dobou poistenia 0 dni ste nesplnili podmienku nároku na dávku v nezamestnanosti.

Ako mám tomu rozumieť? Aký je vlastne dôvod, že mi nepriznali podporu v nezamestnanosti? Myslel som, ze keď sme v EU a legálne pracujem, tak sa mi to započítava do odrobených rokov. V Írsku som bol žiadať podporu a tam mi povedali, že som občanom SR a mám si pýtať podporu doma. Viete mi to niekto zrozumiteľne vysvetliť? Ďakujem, Peter

 

 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus