Predaj bytu a zdravotné odvody na SVK - pracovník v AT ( zdravotné poistenie plynie v AT ) ?

Pekný deň prajem, mám otázku, minulý rok som predal byt v bez podielovom spoluvlastníctve manželov, Ja pracujem v zahraničí a príjem zo závislej činnosti mi plynie len odtiaľ ( Rakúsko ) , manželka bola v priebehu roka zamestnaná( ale cca 4 mesiace na polovičný úväzok ) , momentálne keďže je dobrovolne nezamestnaná tka jej aj mojej dcére plynie zdravotné poistenie cez moju osobu z AT ( neviem ako to nazvať , má európsky preukaz ale krajinu AT , a ja mám e-card ( rakúsky doklad) ) . Mal by som tieto otázky:

1. Ako manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve je jedno kto zdaní predaj bytu , takže ho daním ja, manželke tým pádom stačí podať daňové priznanie typu A ? Ja vyplním priznanie typu B ?

2. Keďže sme mali byt cca 4 roky ( celé 4 roky sme platili hypo - raz refinancovali ) , tak sa chcem spýtať, okrem úrokov z hypoték zaplatených ( mám vyčíslené úroky počas celého obdobia ) , aké iné výdavky si môžem ešte uplatniť?

3. Písal som aj do svojej SVK zdravotnej poistovne , a tam mi odpísali keďže počas celého roka som neplatil zdravotné odvody na SVK, tak platenie do ZP s predaja sa ma netýka.

4. Zaujímavejší je ale prípad manželky, keďže ona určité obdobie na SVK pracovala, tým pádom platila aj odvody, a aj jej príde ročné zúčtovanie, ale kedže Dane s predaja podávam ja, a ja som sa rozhodol zaplatiť celú daň, tak ako to vlastne je? Majú jej z čoho vypočítať odvody ZP ?

Ak to celé zhrniem, poopravte ma ak sa mýlim, Namiesto 33 percent ( Dane + ZP ) , zaplatím len 19 percent dane ?

S pozdravom Jesenský Jozef

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Lízing už atakujú aj spotrebné úvery
V prípade úveru na financovanie majetku je možný odpočet dane z pridanej hodnoty jednorazovo, pri lízingu nie.
Vyhnite sa chybám v priznaní typu A
Kedy musí urobiť daňové priznanie zamestnancovi jeho zamestnávateľ? Ale čo ak ste mali vlani zamestnávateľov viac. Aký je postup pri vypĺňaní tlačiva typu A. Čím sa definuje závislá práca. Odpovedia vám experti z daňovej oblasti.
Šesť vecí, na ktoré musíte pamätať, aby bol predaj bytu či domu bezpečný
Na zabezpečenie vlastného bývania nestačí len kvalitná kúpna zmluva.
Zomrel vám príbuzný. Na aké voľno máte nárok?
Smrť niekoho v rodine je vždy ťažká rana pre príbuzných. Treba obstarať pohreb a ďalšie veci z pozostalosti. Na aké voľno máte nárok zo Zákonníka práce?
Použite nové tlačivo typu B pre daň
Vyhnite sa chybám v priznaniach. Ak ste napríklad popri zamestnaní prenajímali byt, použite tlačivo typu B. Pozor, je už nové, skontrolujte si preto, či podávate správny formulár. Kedy sa dá uplatniť bonus na dieťa a ďalšie rady prináša Finančná správa, ako aj naši experti.