Predaj bytu a zdravotné odvody na SVK - pracovník v AT ( zdravotné poistenie plynie v AT ) ?

Pekný deň prajem, mám otázku, minulý rok som predal byt v bez podielovom spoluvlastníctve manželov, Ja pracujem v zahraničí a príjem zo závislej činnosti mi plynie len odtiaľ ( Rakúsko ) , manželka bola v priebehu roka zamestnaná( ale cca 4 mesiace na polovičný úväzok ) , momentálne keďže je dobrovolne nezamestnaná tka jej aj mojej dcére plynie zdravotné poistenie cez moju osobu z AT ( neviem ako to nazvať , má európsky preukaz ale krajinu AT , a ja mám e-card ( rakúsky doklad) ) . Mal by som tieto otázky:

1. Ako manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve je jedno kto zdaní predaj bytu , takže ho daním ja, manželke tým pádom stačí podať daňové priznanie typu A ? Ja vyplním priznanie typu B ?

2. Keďže sme mali byt cca 4 roky ( celé 4 roky sme platili hypo - raz refinancovali ) , tak sa chcem spýtať, okrem úrokov z hypoték zaplatených ( mám vyčíslené úroky počas celého obdobia ) , aké iné výdavky si môžem ešte uplatniť?

3. Písal som aj do svojej SVK zdravotnej poistovne , a tam mi odpísali keďže počas celého roka som neplatil zdravotné odvody na SVK, tak platenie do ZP s predaja sa ma netýka.

4. Zaujímavejší je ale prípad manželky, keďže ona určité obdobie na SVK pracovala, tým pádom platila aj odvody, a aj jej príde ročné zúčtovanie, ale kedže Dane s predaja podávam ja, a ja som sa rozhodol zaplatiť celú daň, tak ako to vlastne je? Majú jej z čoho vypočítať odvody ZP ?

Ak to celé zhrniem, poopravte ma ak sa mýlim, Namiesto 33 percent ( Dane + ZP ) , zaplatím len 19 percent dane ?

S pozdravom Jesenský Jozef

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku