Predaj bytu a zdravotné odvody na SVK - pracovník v AT ( zdravotné poistenie plynie v AT ) ?

Pekný deň prajem, mám otázku, minulý rok som predal byt v bez podielovom spoluvlastníctve manželov, Ja pracujem v zahraničí a príjem zo závislej činnosti mi plynie len odtiaľ ( Rakúsko ) , manželka bola v priebehu roka zamestnaná( ale cca 4 mesiace na polovičný úväzok ) , momentálne keďže je dobrovolne nezamestnaná tka jej aj mojej dcére plynie zdravotné poistenie cez moju osobu z AT ( neviem ako to nazvať , má európsky preukaz ale krajinu AT , a ja mám e-card ( rakúsky doklad) ) . Mal by som tieto otázky:

1. Ako manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve je jedno kto zdaní predaj bytu , takže ho daním ja, manželke tým pádom stačí podať daňové priznanie typu A ? Ja vyplním priznanie typu B ?

2. Keďže sme mali byt cca 4 roky ( celé 4 roky sme platili hypo - raz refinancovali ) , tak sa chcem spýtať, okrem úrokov z hypoték zaplatených ( mám vyčíslené úroky počas celého obdobia ) , aké iné výdavky si môžem ešte uplatniť?

3. Písal som aj do svojej SVK zdravotnej poistovne , a tam mi odpísali keďže počas celého roka som neplatil zdravotné odvody na SVK, tak platenie do ZP s predaja sa ma netýka.

4. Zaujímavejší je ale prípad manželky, keďže ona určité obdobie na SVK pracovala, tým pádom platila aj odvody, a aj jej príde ročné zúčtovanie, ale kedže Dane s predaja podávam ja, a ja som sa rozhodol zaplatiť celú daň, tak ako to vlastne je? Majú jej z čoho vypočítať odvody ZP ?

Ak to celé zhrniem, poopravte ma ak sa mýlim, Namiesto 33 percent ( Dane + ZP ) , zaplatím len 19 percent dane ?

S pozdravom Jesenský Jozef

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Slovákom dovolenka v cudzine zdražela, ale českým turistom na Slovensku zlacnela
Zdraženie pobytov v zahraničí zrejme vaše odhodlanie urobiť si peknú dovolenku nenaruší, ale s vyššími výdavkami treba počítať. Pozrite si náš prehľad.
Nezamestnaní, máte príležitosť na rekvalifikáciu v automobilovom priemysle
Na trhu práce je akútny nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ho chce pomôcť riešiť projektom Pripravený na prácu.
Na dovolenku môžete cestovať aj služobným autom. Poznáte pravidlá?
Firma vám dala k dispozícii služobné auto aj na súkromné účely? Ak si ho plánujete požičať aj na dovolenku do cudziny, mali by ste poznať všetky súvisiace pravidlá.
Nad balkónmi stále visia otázniky
Za posledných 11 rokov neprišla žiadna vládna iniciatíva týkajúca sa zmeny 25 rokov starého predpisu, ktorý vládne v bytovkách. Tvrdia to odborníci, ktorí denne riešia problémy vlastníkov bytov. Tu sú ich názory a niektoré zmeny, ktoré sa snažia presadiť.
Vlastníci opravu lodžií nezvládnu
Ako vidia odborníci otázku individuálnej starostlivosti vlastníka bytu o svoj balkón? Môže každý vlastník zvládnuť technickú stránku jeho údržby či opravy. K problematike sa vyjadruje statik Jozef Baran.