Predaj bytu a zdravotné odvody na SVK - pracovník v AT ( zdravotné poistenie plynie v AT ) ?

Pekný deň prajem, mám otázku, minulý rok som predal byt v bez podielovom spoluvlastníctve manželov, Ja pracujem v zahraničí a príjem zo závislej činnosti mi plynie len odtiaľ ( Rakúsko ) , manželka bola v priebehu roka zamestnaná( ale cca 4 mesiace na polovičný úväzok ) , momentálne keďže je dobrovolne nezamestnaná tka jej aj mojej dcére plynie zdravotné poistenie cez moju osobu z AT ( neviem ako to nazvať , má európsky preukaz ale krajinu AT , a ja mám e-card ( rakúsky doklad) ) . Mal by som tieto otázky:

1. Ako manželia v bezpodielovom spoluvlastníctve je jedno kto zdaní predaj bytu , takže ho daním ja, manželke tým pádom stačí podať daňové priznanie typu A ? Ja vyplním priznanie typu B ?

2. Keďže sme mali byt cca 4 roky ( celé 4 roky sme platili hypo - raz refinancovali ) , tak sa chcem spýtať, okrem úrokov z hypoték zaplatených ( mám vyčíslené úroky počas celého obdobia ) , aké iné výdavky si môžem ešte uplatniť?

3. Písal som aj do svojej SVK zdravotnej poistovne , a tam mi odpísali keďže počas celého roka som neplatil zdravotné odvody na SVK, tak platenie do ZP s predaja sa ma netýka.

4. Zaujímavejší je ale prípad manželky, keďže ona určité obdobie na SVK pracovala, tým pádom platila aj odvody, a aj jej príde ročné zúčtovanie, ale kedže Dane s predaja podávam ja, a ja som sa rozhodol zaplatiť celú daň, tak ako to vlastne je? Majú jej z čoho vypočítať odvody ZP ?

Ak to celé zhrniem, poopravte ma ak sa mýlim, Namiesto 33 percent ( Dane + ZP ) , zaplatím len 19 percent dane ?

S pozdravom Jesenský Jozef

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting
Nárok si musíte uplatniť v poisťovni
Pred uplatnením nároku na materské je dôležitý čas, keď si matka platila nemocenské v Sociálnej poisťovni. Od toho sa odvíja aj jeho výška.
Materské môžu poberať matka i otec
Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.
Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.
Nebudeme tolerovať nájomcov, ktorí neobhospodarujú pôdu
Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová pre Hospodárske noviny hovorí aj o novinkách, ktoré pozemkový fond zavádza.