Dobrý deň,
zaujímalo by ma, či je možné prenajímať byť aj krátkodobo (napr. na víkend, týždeň, t.j. turnusovo), napr. na rekreáciu.
Predpokladám, že to možné je. Potom ma zaujíma, či sa stačí zaregistrovať na daňovom úrade (ako pri štandardnom prenájme bytu) alebo je nutné založiť sro alebo živnosť, t.j. aké sú možnosti a aké sú z toho povinnosti.
Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Odpovede
Pre posúdenie Vašej otázky je rozhodujúce, či je danú činnosť možné vykonávať bez živnostenského oprávnenia ako prenájom nehnuteľnosti. V zmysle § 4 ods. 1 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) je prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Základnými službami spojenými s prenájmom sa pritom rozumie najmä dodávka elektriny, tepla, vody, plynu, odvoz domového a komunálneho odpadu, odvádzanie splaškov, upratovanie spoločných priestorov a pod. Pojem iné ako základné služby nie je v našej legislatíve zadefinovaný, obvykle sú však pod tento pojem zahrnované napr. služby stravovania, poskytovania posteľnej bielizne a pod.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že pokiaľ budete nájomcom poskytovať iba základné služby spojené s prenájmom, nie je potrebné na tieto činnosti živnostenské oprávnenie, pričom Vám bude postačovať iba registrácia na daňovom úrade v súlade s § 49a ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ďalej len "ZDP"). Príjmy dosahované z tejto činnosti budú zdaňované v súlade s § 6 ods. 3 ZDP.
Pokiaľ popri prenájme budete poskytovať aj iné ako základné služby, na výkon tejto činnosti bude potrebné živnostenské oprávnenie. Túto činnosť budete môcť vykonávať ako fyzická osoba (živnostník), resp. prostredníctvom právnickej osoby (napr. prostredníctvom s.r.o.).
Miloslav Jošt
Senior Tax Consultant Accace k.s.
Posúdime Vašu otázku aj z iného úhla pohľadu. Ak sa byt nachádza v bytovom dome mal by slúžiť a je určený na bývanie. Teda nie je to hotel, ani ubytovňa. Takýto byt potom nie je absolútne vhodný na krátkodobé ubytovanie. Správca domu, či už je to spoločenstvo vlastníkov alebo profesionálna správcovská spoločnosť by veľmi ťažko dokumentovali pohyb rôzných osôb a z toho titulu aj vyúčtovanie služieb, ktoré sa rozpočítavajú na osoby. O dodržiavaní pravidiel správania sa v dome krátkodobo ubytovaných osôb možno s určitosťou pochybovať. Takže z takýchto krátkodobých prenájmov bytu môžu vzniknúť len nepríjemnosti a zasahovanie do výkonu vlastníckych práv ostatných vlastníkov bytov v dome. Ak sa jedná o krátkodobý prenájom v RD, potom naše vyjadrenie k problému je irelevantné.