Dobrý deň!
chcem sa opýtať takúto vec. ked som po otcovi zdedil dom kde som napísaný ako vlastník. Mám ešte brata ktorého som ale vyplatil. Po otcovi zostala jeho manželka. Môže jeho manželka(moja mama) prepísať dom na môjho brata aj keď dom je napísaný po otcovej smrti na mňa a žijeme v ňom už asi 15 rokov?
Odpovede
Dobrý deň,
Vaša matka, pokiaľ nie je vlastníčkou, resp. spoluvlastníčkou predmetnej nehnuteľnosti, nemôže previesť nehnuteľnosť, resp. spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosť na Vášho brata. V tomto prípade platí rímska zásada nemo plus iuris transfere potest, quam ipse habet t.j. nikto nemôže na iného previesť viac práv, ako sám má.
Obsahom vlastníckeho práva je triáda vlastnícky oprávnení, a to právo vec držať, právo vec užívať a právo s vecou disponovať. Oprávnenie s vecou disponovať umožňuje vlastníkovi s vecou nakladať (t.j. vec darovať, predať a pod.). To znamená, že pokiaľ Vaša matka nie je vlastníkom nehnuteľnosti, nemôže s nehnuteľnosťou disponovať, a teda nemôže nehnuteľnosť previesť na Vášho brata.
S pozdravom
Právne centrum s.r.o.
Dobrý deň,
z Vašej otázky nie je celkom jasné, ako máte upravené majetkové pomery k domu. Píšete, že ste brata vyplatili, predpokladám teda, že ste sa takto vyporiadali medzi sebou o dedičstve dohodou. Nie je mi však celkom jasné, aký podiel na dome má Vaša matka, pretože píšete, že je dom napísaný na Vás, čo znamená, že ste jeho výlučným vlastníkom a nikto Vám do Vášho vlastníctva tým pádom nemôže zasahovať (ak dom patrí Vám, Vaša matka nedisponuje oprávneným prevádzať Vaše vlastníctvo na Vášho brata).
Avšak v prípade, ak Vaša matka je stále vlastníčkou podielu na dome, má právo nakladať s týmto podielom podľa vlastného uváženia a môže tento podiel previesť na Vášho brata.
Mgr. Róbert Bános, advokát