Problém so spolumajiteľom pozemku, ktorý nechce dať súhlas na stavbu

Dobrý deň, preposielam otázku nášho čitateľa, ktorý má problém ako spoluvlastník pozemku. Celkove je na pozemku 20 známych spoluvlastníkov, pozemok má 629 m2. Náš čitateľ má podiel 7/224. Keďže tam chce vybudovať inžiniersku sieť, musel by zasiahnuť stavebne do pozemku. Začal si preto vybavovať súhlasy spolumajiteľov, ale jeden z nich sa "zaťal" a súhlas dať odmietol. Aké sú z takejto situácie právne východiská? Čitateľ sa pýta, či sa to dá nejako obísť, ak jeden zo 20 spoluvlastníkov nesúhlasí, alebo neexistuje právna cesta, ako by mohol na pozemku začať stavať? A čo by sa stalo, ak by tam začal stavať aj bez súhlasu spoluvlastníka? Pýta sa taktiež, či boli v poslednom období nejaké zmeny v zákone upravujúcom vydržanie pozemku a či sa v čitateľovej situácii nedajú využiť nejaké ustanovenia vydržania?

Vďaka.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.  
20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov
Podnikatelia musia od januára zohľadňovať vo svojej praxi mnohé daňové zmeny.
Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie
Ústava je príliš dôležitý zákon na to, aby ho politici neustále menili. Slovensko potrebuje stabilnejšiu Ústavu, hovorí advokátka Kristína Babjaková z VIA IURIS. Kristína Babjaková Kristína Babjaková
Úpravy v daňových či účtovných pravidlách. Ako ich komentuje expertka
Výpočet najdôležitejších noviniek v daňovej a účtovnej oblasti sa dozviete v dnešnej pondelkovej prílohe Hospodárskych novín – HN SERVIS.
Ako zabezpečiť deti? Odkladajte im rodinné prídavky
Založiť si rodinu a dobre sa o ňu postarať, to sú podľa agentúry Focus najdôležitejšie sny a túžby Slovákov.