Problém so spolumajiteľom pozemku, ktorý nechce dať súhlas na stavbu

Dobrý deň, preposielam otázku nášho čitateľa, ktorý má problém ako spoluvlastník pozemku. Celkove je na pozemku 20 známych spoluvlastníkov, pozemok má 629 m2. Náš čitateľ má podiel 7/224. Keďže tam chce vybudovať inžiniersku sieť, musel by zasiahnuť stavebne do pozemku. Začal si preto vybavovať súhlasy spolumajiteľov, ale jeden z nich sa "zaťal" a súhlas dať odmietol. Aké sú z takejto situácie právne východiská? Čitateľ sa pýta, či sa to dá nejako obísť, ak jeden zo 20 spoluvlastníkov nesúhlasí, alebo neexistuje právna cesta, ako by mohol na pozemku začať stavať? A čo by sa stalo, ak by tam začal stavať aj bez súhlasu spoluvlastníka? Pýta sa taktiež, či boli v poslednom období nejaké zmeny v zákone upravujúcom vydržanie pozemku a či sa v čitateľovej situácii nedajú využiť nejaké ustanovenia vydržania?

Vďaka.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus