Rozhodujúce obdobie – otec na materskej

Dobrý deň,

plánujem ísť ako otec na materskú dovolenku a zvažujem či je pre mňa výhodnejšie nastúpiť ešte v tomto roku (cca od 15.12.2018) alebo to posunúť na 01.01.2019. Toto je moja situácia:

- Od roku 2012 do 31.08.2018 som pracoval na TPP
- Od 01.09.2018 pracujem na živnosť no zatiaľ nie som ako živnostník platiteľ sociálneho poistenia
- Od 15.11.2018 som sa zamestnal na polovičný úväzok z ktorého by som mal okolo 10. decembra dostať prvú mzdu z ktorej bude následne odvedené sociálne poistenie.

Aké bude moje rozhodujúce obdobie ak nastúpim na materskú ešte v roku 2018 a aké ak nastúpim od 01.01.2019? Ide mi tu hlavne o to že od 2019 sa zvyšuje maximálny vymeriavací základ – teda aj maximálna možná materská na ktorú by som na základe príjmu z prvého zamestnania mohol mať nárok.

Ďakujem veľmi pekne

S pozdravom
Peter

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Dnes môžu mimobratislavské domácnosti žiadať o podporu na fotovoltiku
V druhom kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie Zelená domácnostiam II, ktoré je otvorené dnes, môžu domácnosti z mimobratislavských regiónov žiadať o poukážky na inštaláciu fotovoltických panelov. Informoval o tom Stanislav Jurikovič, vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.
Priznať treba všetky svoje príjmy
Ako a kedy podať daňové priznanie, ak ste ako občan Slovenska mali vlani príjmy zo zdrojov v zahraničí, vysvetľujú odborníci z Finančnej správy a Slovenskej komory daňových poradcov.
Takto fungujú ústavné súdy vo svete
Ústavný súd nemusí byť vždy iba samostatná inštitúcia s jedinou úlohou. Pozrite sa, ako fungujú ústavné súdy vo svete.
Firmy sa učia správať ekologicky
Recyklovať dnes nestačí, aj samotný proces totiž prináša záťaž do prostredia. Najlepšie preto je, ak žiaden odpad nevzniká. O tom, aké povinnosti pri odpadoch majú podnikatelia, i o tom, k čomu ich v tejto oblasti motivujú zákony, hovorí Roman Malček zo spoločnosti Redox.
Korupčný lekár? Obráťte sa na políciu
Ak si od vás zdravotnícky pracovník pýta úplatok, obráťte sa na protikorupčnú linku zavedenú v nemocniciach práve na tieto prípady. Cez ňu sa môžete e-mailom obrátiť priamo na vedenie nemocnice. E-maily zaviedlo ministerstvo zdravotníctva preto, lebo pacienti oznamujú korupciu skôr písomne než telefonicky.