Rozhodujúce obdobie – otec na materskej

Dobrý deň,

plánujem ísť ako otec na materskú dovolenku a zvažujem či je pre mňa výhodnejšie nastúpiť ešte v tomto roku (cca od 15.12.2018) alebo to posunúť na 01.01.2019. Toto je moja situácia:

- Od roku 2012 do 31.08.2018 som pracoval na TPP
- Od 01.09.2018 pracujem na živnosť no zatiaľ nie som ako živnostník platiteľ sociálneho poistenia
- Od 15.11.2018 som sa zamestnal na polovičný úväzok z ktorého by som mal okolo 10. decembra dostať prvú mzdu z ktorej bude následne odvedené sociálne poistenie.

Aké bude moje rozhodujúce obdobie ak nastúpim na materskú ešte v roku 2018 a aké ak nastúpim od 01.01.2019? Ide mi tu hlavne o to že od 2019 sa zvyšuje maximálny vymeriavací základ – teda aj maximálna možná materská na ktorú by som na základe príjmu z prvého zamestnania mohol mať nárok.

Ďakujem veľmi pekne

S pozdravom
Peter

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

O koľko dostanete pridané k penzii
Na budúci rok dostane väčšina dôchodcov vyšší dôchodok. O zvýšenie netreba žiadať, každý dostane písomné rozhodnutie.
Ako sa zvyšuje minimálny dôchodok
Podmienkou zvýšenia dôchodku na minimálny je, že priznaný dôchodok je nižší než minimálna hranica. Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym a vyplácaným dôchodkom. Zvýšenie dôchodku = výška minimálneho dôchodku (mínus) celkový dôchodkový príjem.
​Tešíte sa na vyššiu penziu? Zistite, či sa týka aj vás
Každý rok sa penzie valorizujú. V budúcom roku však podľa iného kľúča. Ak chcete vedieť, o koľko, kúpte si v pondelok 17.12. Hospodárske noviny. Dočítate sa tiež, akú sumu navyše dostanete, ale aj, ako sa mení spôsob určovania veku odchodu do dôchodku.
Profesor dejín práva: Nacisti považovali Slovanov za menejcennú rasu
Slováci síce získali počas Slovenského štátu právo na sebaurčenie, tisíce ľudí však prišli o svoje životy alebo sa stali občanmi druhej kategórie. Podobný osud by zrejme čakal aj Slovákov, hovorí profesor dejín práva Tomáš Gábriš.
Reálne mzdy rástli Čechom rýchlejšie, na vianočné nákupy minú menej ako Slováci
Máte predstavu, koľko vás vyjdú tohtoročné Vianoce? Podľa cenového prieskumu by sme mali minúť menej ako vlani. Prečo? Lebo vraj zarábame viac.