S mužom vlastníme väčšinu podielového pozemku a chceli by sme si ho vyvlastniť dá sa to? ak áno ako?

Dobrý deň,

S mužom sme kúpili dom a k nemu bol aj pozemok, používaný ako príjazdová cesta pre nich a pre susedov skoro oproti.
Pozemok je v podielovom vlastníctve. Časť pozemku, ktorú by sme si chceli vyvlastniť využívame len my, lebo je vedľa našeho domu, čiže nikoho neovplivní a nikto iný ani tadiaľ nehcodí, lebo je to slepá cesta.
Susedia majú príjazdový vchod kus ďálej. Takže vyvlastnenie a následné oplotenie by ich nijako neovplivnilo.
Z pozemku vlastníme najviac zo všetkých vlastníkov je to skoro tretina z celej cesty.
Uvažujeme ešte o kúpe od dvoch majiteľov, ktorý cestu nevyužívajú vôbec, čiže potom by sme mali viac ako polovicu z celého pozemku.
Chcem sa opýtať, či je nutné kupovať od ostatných ich pozemky aby sme mali viac ako polovicu alebo si môžme, to čo my potrebujeme nejakým spôsobom vyvlastniť a zahradiť.

Aj keby sme kúpili, tie kusy a mali viac ako polovicu, zahradiť by sme si chceli len vedľa domu, aby sme neobmedzili suseda kus od nás, lebo nemáme žiadny dvor a behajú tu cudzí psy.

Ak sa dá nejak pozemok vyvlastniť tak mi poraďte ako by sme na to mali ísť. Lebo ten sused oproti nám tvrdí, že sa to nedá a že si posunie bránu oproti našemu domu a bude nám chodiť popod okná.
Radi by sme tomu zabránili. Poraďte nám prosím.

Ešte som zabudla dodať, cesta nepatrí obci a v katastri je evidovaná ako : Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Nekupujte darčeky na úver. Tu sú rady, ako si Vianoce zbytočne nepredražiť
Slováci si chcú na Vianoce dopriať viac ako inokedy. Utrácajú neprimerane nielen na jedlo a nápoje, ale kvôli darčekom sú ochotní narobiť si dlhy.
Svoju budúcu penziu si môžete overiť
Blížite sa k dôchodkovému veku a neviete, aký bude. Alebo po škole zvažujete, či si sporiť na dôchodok už teraz. Experti pre HN radia, ako si môžete udržať životný štandard aj vo vyššom veku.
Chcete poslať vianočný balíček či pozdrav. Ustrážte si termíny
Pohľadnice a listy v rámci Slovenska sa k adresátovi dostanú do Vianoc, ak ich pošlete najneskôr 20. decembra druhou triedou a 21. decembra, ak využijete prvú triedu.
Trh hľadá zdravotné sestričky aj masérov. Pozrite si aktuálne pracovné miesta v zdravotníctve
Pozrite si aktuálne ponuky voľných pracovných miest zo zdravotníctva.
12 tipov, ako skrotiť výdavky za energie
Klesajúca teplota vonku, intenzívnejšie kúrenie, viac umelého osvetlenia. Príchod zimy vytvára vyšší tlak na platby za energie. Tu sú rady, ako si možno dávať väčší pozor, aby ste s nimi nemali zvýšené výdavky.