spoločné obývanie nehnuteľnosti dvoma vlastníkmi

Dobrý deň, vlastním 1/2 nehnuteľnosti (rodinný dom), druhú 1/2 vlastní mladší brat, pričom ho obaja obývame (ja aj s manželom a dcérkou). Spočiatku sme mali vo vlastníctve nehnuteľnosť traja súrodenci (získali sme ho darovaním s vecným bremenom), neskôr sme 1/3 podielu od staršieho brata odkúpili. Takže ja, aj mladší brat sme z banky vzali spotrebný úver, aby sme mali financie na vyplatenie toho staršieho.
Obaja majitelia teda obývame všetky časti domu - kuchyňa, wc, kúpeľňa, pivničné a vonkajšie priestory, obývačka, len spálňu má každý zvlášť (ja vedľa kuchyne a brat má samostatný vstup cez dvor). Takže háčik je v tom, že ja, manžel a dcéra nemáme žiadne súkromie, radi by sme sa nejak oddelili, len neviem ako by sa dal takto riešený dom rozdeliť na polovicu, nielen na papieri, ale aj reálne.
Dom sme spoločne s manželom zrekonštruovali, brat tiež niečím prispel na opravy.

Poprípade uvažujeme, že odídeme a kúpime si byt, dom necháme tak, ale je nám ľúto peňazí vložených na rekonštrukciu domu a samozrejme ešte musíme cca 6rokov splácať úver, ktorým sme vyplatili ďalšieho brata z podielu.

Prosím poraďte mi, aké sú možnosti v danom prípade.

Ďakujem, Slávka

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus