Môjmu synovcovi darovali rodičia dom (jediný vlastník). Keď sa rozhodol, že ho treba obnovovať, zistil, že stojí na pôde iných vlastníkov a on je vlastníkom iba domu (existujú listy vlastníctva), ktorý tam stojí, povedzme, 70 rokov. Ako má postupovať, aby získal stavebné povolenie?
V prvom kroku sa skontaktoval s vlastníkom, ktorý vlastní 40 % pozemku (pôda pod domom + záhrada). Ponúkol náhradný pozemok alebo odpredaj. Náhradný pozemok majiteľ odmietol a s odpredajom súhlasil, ale podľa synovca za neprimeranú sumu. Dom sa nachádza mimo zastavaného územia obce. Možno v budúcnosti sa obec rozšíri aj na toto územie. Ostatní spoluvlastníci sa k pozemku dostali dedičstvom tak, že v minulosti rodičia, prarodičia nezapisovali na katastri komu čo darovali, prípadne ani to, čo kúpili. O dom aj záhradu sa celé roky starali iba rodičia synovca.

Stavebné povolenie na dom, ktorý stojí na pôde iných vlastníkov
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Ako najvyhovujúcejšie riešenie pre vlastníka domu sa javí vydržanie pozemku. Základné informácie o vydržaní sú, že oprávnený držiteľ, teda osoba, ktorá s vecou nakladá ako s vlastnou a je dobromyseľná o tom, že jej vec patrí, sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 10 rokov. Do tejto doby sa započítava aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca. Vydržanie osvedčuje notár notárskou zápisnicou, avšak podľa súčasnej právnej úpravy je potrebný aj súhlas známych vlastníkov. Keďže existujúci spoluvlastník nebude pravdepodobne súhlasiť, bude potrebné sa domáhať určenia vlastníckeho práva súdnou cestou. Pre posúdenie oprávnenosti vydržania je potrebné poznať celkový skutkový stav, najmä či je možné sa dovolávať dobromyseľnosti osoby, ktorá si vydržanie uplatňuje (tu si vydržanie môžu uplatňovať aj rodičia vlastníka pozemku), aký je obsah darovacích (respektíve kúpnych) zmlúv súčasného aj predchádzajúcich vlastníkov. Na základe uvedeného je možné posúdiť možnosť vydržania pozemkov.
K možnosti realizovať stavebné úpravy je potrebné stanoviť, o aké úpravy ide. Podľa rozsahu stavebných úprav, ktoré majú byť uskutočňované, sa vyžaduje buď ohlásenie stavebnému úradu alebo stavebné povolenie, pričom k ohláseniu nie je potrebné preukazovať súhlas vlastníkov pozemku pod domom.
Ohlásenie sa uskutočňuje v prípade, ak sa na nehnuteľnosti uskutočňujú také stavebné úpravy, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti. K ohláseniu drobnej stavby je potrebné pripojiť jednoduchý situačný výkres.
V prípade, ak stavebný úrad dospeje k rozhodnutiu, že je potrebné stavebné povolenie, na uskutočnenie stavebných úprav je potrebné splniť podmienky na jeho vydanie, keď jednou z nich je aj súhlas vlastníkov pozemku (respektíve preukázanie iného práva k pozemkom – napríklad nájom), a teda bez takéhoto súhlasu nie je možné uskutočnenie stavebných úprav.
Vzhľadom na uvedené odporúčam najskôr zistiť na stavebnom úrade potrebu stavebného povolenia a k celkovému vyriešeniu situácie kontaktovať spoluvlastníkov a prezentovať ponuku odkúpenia pozemku (tu upozorňujem na predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, takže situáciu vlastníkovi domu bude riešiť odkúpenie spoluvlastníckych podielov od všetkých spoluvlastníkov), respektíve prezentovanie možnosti domáhať sa svojho vlastníckeho práva súdnou cestou prostredníctvom vydržania. Zároveň upozorňujem taktiež na možnosť žaloby o zriadenie vecného bremena, ak nebude zabezpečený prístup k domu.