Stravovacie karty namiesto stravovacích poukážok

Dobrý deň,
môj zamestnávateľ sa rozhodol nahradiť stravovacie poukážky, ktoré dostávali zamestnanci v minulosti elektronickými stravovacími kartami, čo by samozrejme sám o sebe problém nebol. Ale. Nakoľko pracujem v nemenovanom potravinárskom reťazci, ktoré sa zaoberá predajom potravín (na západnom Slovensku asi 30 predajní) zamestnávateľ sa rozhodol, že použitie týchto kariet zablokuje iba na použitie k nákupu potravín vo vlastnej sieti predajní. Čiže nie je možné za tieto stravovacie karty kúpiť obed povedzme v reštaurácii, resp. zaplatiť za donášku jedla do práce. Takže samotný účel stravovania sa mení na nákup potravín v predajniach zamestnávateľa.
Moja otázka znie, či ma môže nútiť zamestnávateľ minúť peniaze určené na stravovanie, nákupom bežných potravín vo vlastných predajniach (kde nie je samozrejme možné kúpiť teplé jedlo) a pokiaľ to nie je v súlade so Zákonníkom práce na akú inštitúciu sa môžem obrátiť so žiadosťou o nápravu.
Aby som uviedol, že sa pre zamestnávateľa jedná o celkom zaujímavý "kšeft" spomeniem, že sa problém týka cca. 550 zamestnancov čo pri priemernej hodnote prostriedkov, ktoré sú mesačne pripísané na stravovacíe karty (cca. 70€) činí spolu 38500€, čo je už vcelku zaujímavá suma, takže chápem pohnútky zamestnávateľa, ale nie som ochotný ich celkom akceptovať.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete mať i v horúčavách príjemný byt? Neurobte chyby pri kúpe klimatizácie
Ak uvažujete nad výberom klimatizácie, na jej obstaranie a inštaláciu vám už nezostáva veľa času.
Abeceda proti pádu z výšky môže zachrániť život pracovníka
V prípade, že sa stane úraz pri páde z výšky, inšpektorát práce skúma, ako boli dodržané všetky bezpečnostné opatrenia. Najmä, či ste pracovníka vo firme oboznámili so všetkými rizikami spojenými s výkonom jeho práce.
Čo môžete urobiť, aby vás GDPR nebudilo zo sna
Nové nariadenie EÚ o ochrane osobných údajov vstupuje do platnosti už 25. mája. Využite naše profesionálne služby a získajte platné súhlasy na spracovanie osobných údajov pomocou Mafra call centra.
Prax tlačí na nové stavebné predpisy
Nové predpisy rozdelené do dvoch zákonov sľubujú, že sa povoľovanie stavieb zjednoduší a urýchli. V akom štádiu je proces ich prípravy a kedy by mali byť zverejnené ich konečné verzie, hovoria predstavitelia ministerstva dopravy a výstavby a experti z praxe.
Pracujte v oblasti potravinárstva
Hľadáte si prácu? Pozrite si prehľad aktuálnych voľných pracovných miest s nadštandardným platom. Ponúka ich portál ISTP.sk.