Stravovacie karty namiesto stravovacích poukážok

Dobrý deň,
môj zamestnávateľ sa rozhodol nahradiť stravovacie poukážky, ktoré dostávali zamestnanci v minulosti elektronickými stravovacími kartami, čo by samozrejme sám o sebe problém nebol. Ale. Nakoľko pracujem v nemenovanom potravinárskom reťazci, ktoré sa zaoberá predajom potravín (na západnom Slovensku asi 30 predajní) zamestnávateľ sa rozhodol, že použitie týchto kariet zablokuje iba na použitie k nákupu potravín vo vlastnej sieti predajní. Čiže nie je možné za tieto stravovacie karty kúpiť obed povedzme v reštaurácii, resp. zaplatiť za donášku jedla do práce. Takže samotný účel stravovania sa mení na nákup potravín v predajniach zamestnávateľa.
Moja otázka znie, či ma môže nútiť zamestnávateľ minúť peniaze určené na stravovanie, nákupom bežných potravín vo vlastných predajniach (kde nie je samozrejme možné kúpiť teplé jedlo) a pokiaľ to nie je v súlade so Zákonníkom práce na akú inštitúciu sa môžem obrátiť so žiadosťou o nápravu.
Aby som uviedol, že sa pre zamestnávateľa jedná o celkom zaujímavý "kšeft" spomeniem, že sa problém týka cca. 550 zamestnancov čo pri priemernej hodnote prostriedkov, ktoré sú mesačne pripísané na stravovacíe karty (cca. 70€) činí spolu 38500€, čo je už vcelku zaujímavá suma, takže chápem pohnútky zamestnávateľa, ale nie som ochotný ich celkom akceptovať.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Znížiť daň pomôžu aj príspevky do 3. piliera
Optimalizáciou daní môžete ušetriť svoje financie.
Živnostníci, svoje dane legálne optimalizujte
Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby majú niekoľko možností, ako si legálne optimalizovať výšku dane, ktorú zaplatia štátu. Daňoví poradcovia a účtovníci zosumarizovali 20 tipov, ako ušetriť čo najviac a neurobiť pri priznaní chybu.
Predíďte problémom s e-formulárom
Nekompletné doklady, chýbajúce údaje či nesprávny výber formulára. To všetko môže riadne skomplikovať prípravu a vypĺňanie daňového priznania. Preto si ho nenechávajte na poslednú chvíľu a v prípade štruktúrovanejších príjmov je dobré sa radšej obrátiť na profesionála. Ako predchádzať najčastejším chybám, radia odborníci.
Ľudia často nevedia prepočítať príjmy zo zahraničia
Veľa ľudí nevie, ktoré príjmy zdaňovať a ktoré nie. Často nezahrnú do svojho priznania všetky, čo sa potom prejaví na konečnom výsledku. Hovorí o tom v rozhovore Dana Droppová, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.
Výpisy z 2. piliera čítajte. Zistíte, koľko vám peniaze „zarobili“
Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť, vaše peniaze musia zarábať. Výpis z osobného dôchodkového účtu prezradí, či sa oplatí rozdeliť úspory do výkonnejších fondov .