Stupeň náročnosti pracovného miesta...

Dobrý deň.
Mám niekoľko otázok ohľadom môjho odmeňovania v práci. Pracujem ako zubný technik u súkromnika, na plný úvazok 8,5 hodiny denne, ,na dobu neurčitú. Už 19 rokov. Moje odmeňovanie má dva sposoby. V zmluve mám uvedené obe formy. prvá je formou fixnej mzdy ak nedosiahnem stanovený objem prác(normu) v danom mesiaci. druhá forma je po prekročení normy, podľa dosiahnutého výkonu. podĺa prvého spôsobu mám garantovanú pevnú sumu a pri druhom spôsobe sa vypočíta mzda podľa konkretneho dosiahnutého výkonu.Vykon sa vypočíta ako určité percento z celkovej ceny prác, ktoré som daný mesiac vyhotovil. v zmluve mám zadefinovanú presnú hranicu, dokedy sa mi mzda počíta podla prvého spôsobu a odkedy už podľa druhého. Tento širší opis som oviedol preto, aby ste pochopili, že moja mzda je každý mesiac iná. viac menej každý mesiac normu prekročím, ale nie vždy...no a moje otazky sú ohľadom fixnej mzdy.Tú som mal dlhodobo , od roku 2009, stanovenú na 380 eur v hrubom. ako sa však dvíhala minimálna mzda, tak sme sa dopracovali k stavu, že sa musí táto suma v zmluve zmeniť. Musí s nami teda zamestnávateľ uzavrieť dodatok o zmene výmeru? ak áno,čo sa stane, ak ho nepodpíšem. čo to znamená pre mňa a pre zamestnávateľa. Môže zamestnávateľ svojvôlne zmeniť túto sumu tak, aby bola v súlade s najnovšou výškou minimálnej mzdy? a ešte jedna zásadná otázka ohľadom minimálnych mzdových nárokov pri zohľadnení stupňa náročnosti pracovného miesta. je 6 stupňov, to už viem. podľa klasifikácie by som sa zaradil do 3. triedy, keďže svoje vyrobky vyrábam samostatne a individuálne na mieru pre konkrétneho zákazníka. je to doslova ručna práca. musí toto zamestnávateľ zohľadnit pri stanovení novej základnej mzdy?on nám teraz navrhuje 490 Eur v hrubom. ide o to,že min.mzda je teraz 405 Eur, mne by však mala prináležať suma na úrovni 3.stupňa čo je 567 Eur. Dá sa zamestnávateľa k akceptovaniu tohto faktu nejako dotlačiť. Neviem ako dlho sú tieto koeficienty v ZP platné, ale dá sa nejako vymáhať ušlá mzda aj za predchádzajúce roky na základe porušenia ustanovení ZP.? porušuje tým zamestnávateľ zákon, ak mojej pozícii neprisúdi adekvátny stupeň náročnosti? Ďakujem za trpezlivosť a skorú odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus