dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako asi rozhodne súd vo veci styku 5 mesačnej dojčenej dcérky s jej otcom. neboli sme manželia a nežijeme už ani v spoločnej domácnosti.
Ex partner sa vyjadril, že mi na malú nedá ani cent (čo je dosť možné, keďže minulý rok nedosiahol takmer žiadny príjem, nepodával ani daňové priznanie, lebo nemal povinnosť) Ak mi nebude na malú platiť, musím mu umožniť sa s ňou stretávať?
Zároveň ma zaujíma do akého veku a za akých podmienok, môžem žiadať styk, len za mojej prítomnosti.
Do rozhodnutia súdu mu musím ako často vyhovieť, ak ju bude chcieť vidieť?
a ako je to s vycestovaním do zahraničia? Môžem s ňou ja vycestovať bez jeho súhlasu a on takisto? Čo sa týka pasu, vie jej dať urobiť pas aj on bez môjho vedomia? (malá ma priezvisko po ňom)
Ďakujem za odpovede
Odpovede
Podľa zákona o rodine platí, že rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia.
Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti.
Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.
Zákon o rodine neurčuje, že v akom pomere a kedy má právo rodič dieťaťa vykonávať svoje rodičovské práva. Je to teda na dohode rodičov a ak sa nevedia dohodnúť, tak súd môže upraviť výkon týchto rodičovských práv.