
Súhlas so zriadením vecného bremena
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Podľa Občianskeho zákonníka vecné bremená vznikajú na základe písomnej zmluvy, závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu, zo zákona alebo vydržaním.
V súlade s ustanovením § 135c Občianskeho zákonníka, ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len „vlastník stavby“). Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj takým spôsobom, že zriadi za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.
V súlade so zákonom č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon), v znení neskorších predpisov, môže vecné bremeno zriadiť vo verejnom záujme stavebný úrad. Podľa § 108 stavebného zákona možno vyvlastniť alebo vlastnícke práva k pozemkom a stavbám možno obmedziť rozhodnutím stavebného úradu. Stavebný úrad tak smie spraviť len v prípadoch stanovených stavebným zákonom, a to napr. z dôvodu výstavby alebo prevádzkovania vodohospodárskych diel podľa osobitných predpisov. Pri zriadení práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa poskytne za obmedzenie vlastníctva pozemku alebo stavby primeraná náhrada zodpovedajúca rozsahu tohto obmedzenia. Náhrada sa poskytne v zásade v peniazoch, možno však poskytnúť náhradu aj vo vecnom plnení.
Vzhľadom na uvedené Vám v prvom rade odporúčame preveriť dôvod, na základe ktorého došlo k zriadeniu vecného bremena. Dokumenty týkajúce sa zriadenia vecného bremena nájdete v zbierke listín na príslušnej správe katastra, pričom ako vlastník pozemku ste oprávnený nahliadnuť do zbierky listín. V prípade, ak rozhodnutie o zriadení vecného bremena neobsahuje výšku náhrady, odporúčame Vám obrátiť sa na príslušnú vodárenskú spoločnosť a požiadať ju o primeranú náhradu.
Náš sused svojou stavbou /drevený prístrešok/ zasahuje na náš pozemok. Nemá náš súhlas, ani súhlas stavebného úradu - ohlásenia stavby, ten po našej sťažnosti "čaká" na rozhodnutie súdu. Súd po štyroch rokoch zamietol našu žalobu, hoci súdny znalec potvrdil hranice pozemku, taktiež katastrálny úrad vydal listinu, kde sused vlastným podpisom udobril hranicu pozemkov. Definitívny záver súdu je teda v znení, že nič sa nedeje, ak si niekto len tak postaví na cudzom pozemku, bez povolenia vlastníkov, ako aj príslušných orgánov, stavbu. Nemusí ju odstrániť, dokonca by som mu mala dať aj vecné bremeno, ktoré mi bude v budúcnosti robiť problémy. To je naše súdnictvo a spravodlivosť. Na dovolenku zrejme v živote neodídem, lebo ak si moji okolití susedia počas našej neprítomnosti postavia na našej nehnuteľnosti čokoľvek, mám smolu ..