SZČO v EÚ,ukončím prácu, zo zdrav.dôvodov, mám nárok na nemocenské al.podporu,akt.podmienky na SK.

Pracujem ako SZČO v Rakúsku, mám zdravotné problémy a živnosť chcem prerušiť alebo celkom ukončiť.Platila som tu povinné poistenie, poistenie v nezamestnanosti nie.
Nechcem túto situáciu riešiť v Rakúsku!
Nebudem vedieť sa hneď zamestnať na SK kvôli tým problémom,aj keby a po pár dní ísť na PN, som chorá.
Teraz ako to mám ďalej riešiť na Slovensku, napr. 31.mi končí živnosť a od1-7 dní /ochranná doba tu platí??/.s PN-kou prihlásim sa do sociálnej poisťovne /kto platí potom zdravotné poistenie?/alebo najprv sa prihlásim na úrad práce ale ak som PN tak ma nezaevidujú.
Ak budem PN mám nárok na nemocenské?
Aké je pre mňa najlepšie riešenie.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

6 rád, ako postupovať pri úraze na svahu
Voľné víkendy, ale aj nastávajúce prázdniny lákajú lyžovať. Kým deti zo zákona povinne vybavujeme prilbou, v prípade seba sa často spoliehame na to, že sa nič nestane.
Chcete zarábať od 1 200 eur vyššie? Ponúkame vám tieto pozície
Projektoví manažéri, skladníci či opatrovateľky. Aj takéto miesta nájdete medzi dobre platenými ponukami práce v zahraničí. Vybrali sme ich spolu s portálom istp.sk.
Idete s deťmi na jarnú lyžovačku. Poistenie nesmie chýbať
Vyše päťdesiat percent detí nemá uzatvorenú žiadnu formu detského životného poistenia. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti PRO Business Solutions.
Časť príjmu z prenájmu bytu si pár môže odpísať
V prípade, ak ste prenajímali s partnerom minulý rok spoločnú nehnuteľnosť, HN vám prinášajú užitočné rady, ako byt či dom správne zdaniť.
Čipovanie psov bude už povinné
Ak parlament schváli novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, majitelia spoločenských zvierat, teda psa, mačky alebo fretky, ich musia povinne začipovať. Doteraz to povinné nebolo. Nové pravidlá prinesie aj pre množiteľov. Každý majiteľ a jeho pes musí byť identifikovaný a registrovaný.