účtovanie, DPH pri používaní majetku aj na súkromné účely

Obchodná spoločnosť si obstarala nehnuteľnosť, ktorú bude využívať v pomere 60% na firemné účely a 40% na súkromné účely v obstarávacej cene 50 000 eur bez DPH. V rámci daňového priznania k DPH si uplatnila nárok na odpočet v uvedenom rozsahu, t. j. v daŇovom priznaní odpočítala 6000€.
1. Akým spôsobom sa účtuje o zvyšnej DPH, ktorú si spoločnosť nenárokovala, nakoľko ide o odpisovaný majetok? Ako jednorázový nedaňový, alebo daňový náklad?
2. Rovnako postupuje aj pri výdavkoch súvisiacich s bežnou prevádzkou nehnuteľnosti (energie a pod.)?
3. Akým spôsobom sa následne účtuje o DPH, ak spoločnosť v nasledujúcom roku po roku zaradenia zmení rozsah použitia napríklad na 70% v prospech podnikania a 30% súkromne?
4. Odpisy nehnuteľnosti v bežnom roku spoločnosť zaúčtuje v účtovníctve plnom rozsahu a prostredníctvom pripočítateľných položiek upraví základ dane, tak aby daňový výdavok zodpovedal miere využívania majetku?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus