Dobrý deň, na prístupovú cestu k pozemku máme zapísané vecné bremeno na právo prechodu motorovým vozidlom k nehnuteľnosti. Chcem sa opýtať, či je možné tento pozemok upravovať, resp. opravovať. Jedná sa o to, že cesta, na ktorom je dané vecné bremeno, nie je udržiavaná vlastníkom pozemku a vlastník daného pozemku nedovolí akokoľvek zasahovať do danej cesty. Daná cesta je vo veľmi zlom stave a my by sme ju chceli len jemne upraviť (zasypať diery štrkom).

Úprava pozemku zaťažená vecným bremenom
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Riešenie je v ust. 151n ods. 3 Obč. zákonníka : "Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania."
Z otázky predpokladáme, že vecné bremeno bolo zriadené súdnym rozhodnutím, ktoré Vás oprávňuje k právu prechodu a prejazdu a ďalšie - podrobnejšie otázky opravy cesty a pod. rozhodnutie súdu neobsahuje, lebo platí uved. ust. § 151n/ a nasl. Obč. zákonníka.
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že pokiaľ ste sa s vlastníkom pozemku nedohodli inak resp. nie je žiadna dohoda, potom je Vašou povinnosťou znášať aj primer. náklady na opravu cesty. Zákon tým nemyslí všetky opravy, ale len primerané, tak ako uvádzate v otázke, teda zasypanie výmoľov štrkom, na úhradu ktorej úpravy cesty nemáte právny nárok na náhradu nákladov. Otázkou však je len to, či prístup. cesta je samostatná, alebo vedie cez pozemok vlastníka, na ktorom má napr RD, teda či by on mohol fyzicky zabrániť v zasypaní výmoľov štrkom. To už by prípadne musel riešiť súd, ale nepredpokladáme, že by k takejto krajnej situácii došlo, to je len naša úvaha.
Iné by to bolo v prípade, že by ste chceli na cestu pokladať panely, to už nie sú primerané náklady.
JUDr. Milan FICEK, advokát v Bratislave
advokátska kancelária Ficek & Ficeková
online právna poradňa
Dobrý deň, ďakujem za rýchlu reakciu. O to, kto znáša náklady na opravu cesty v tomto prípade nie je podstatné ale vaša úvaha je veľmi správna. Prístupová vedie cez pozemok na ktorom má RD. RD je v blízkosti prístupovej cesty. Vlastník pozemku zatiaľ nebráni fyzicky v zasypaní, ale bolo povedané, že si nepraje, aby sme akokoľvek zasahovali do prístupovej cesty. Pred nejakým časom bol z prístupovej cesty vynesený štrk (jeden fúrik štrku), pretože vlastník pozemku si to nepraje. V zásade robí iba naschvál, aby nám čo najviac zťažil prejazd. Dá sa v takomto prípade niečo robiť? Je nezákonné to, že sme zasypali jamy v prístupovej ceste?
Z doplnenia predpokladáme, že povinný z vecného bremena - vlastník prístup. cesty túto nepoužíva a slúži iba Vám ako oprávnenému z vecného bremena.
Zasypanie jám na prístup. ceste štrkom nie je nezákonné. Zrejme riešením by bolo, aby ste povinného z vecného bremena oslovili písomne, aby Vám umožnil upraviť prístup cestu a uviesť spôsob úpravy, súčasne uviesť dôvod úprav /blato, poškodenie vášho MV/ a požiadali písomne o súhlas. Doterajšie konanie - odstránenie úprav cesty - pokiaľ medzi Vami nedôjde k dohode oznámiť obci ako priestupok proti obč. spolunažívaniu podľa § 49 ods.1 písm. d/ zákona o priestupkoch /schválnosti/.
JUDr. Milan FICEK, advokát v Bratislave
advokátska kancelária Ficek & Ficeková
online právna poradňa