Uzavrieť zmluvu o dielo a licenčnú zmluvu s prednášateľom?

Ako máme právne ošetriť vzťah  s prednášajúcim, ktorý bude mať prednášku na našom odbornom seminári a textovú verziu jeho prednášky chceme neskôr zverejniť na našej internetovej stránke? Môžeme s ním podpísať dohodu o vykonaní práce alebo musíme mať uzatvorenú aj zmluvu o dielo a licenčnú zmluvu podľa autorského zákona? Aké sú výhody a nevýhody uvedených spôsobov?

 Zaujíma nás aj, aké povinnosti pre nás ako obstarávateľa a pre autora vyplývajú pri uzatváraní zmlúv podľa autorského zákona - z hľadiska nahlasovania údajov, odvodov a daní? Ako bude odmena za
prednášku zdanená autorovi? Je nutné odvádzať percentá z honoráru aj pri odborných technických prednáškach a kedy a kam treba percentá uviesť a kto má túto povinnosť?
Organizovanie seminárov je podporené z grantov, takže vyúčtovanie podlieha niekoľkonásobnej kontrole a musí spĺňať všetky dotknuté legislatívne predpisy.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus