Vrátenie opakovaného príspevku na dieťa zverené do náhradnej starostlivosti?

Moja známa má tento problém s ÚPSVaR (ďalej len úrad). Súdnym rozhodnutím, ktorý nadobúdol právoplatnosť 11.5.2009 jej bolo zverené maloleté dieťa do osobnej náhradnej starostlivosti. Na základe predbežného opatrenia zo dňa 11.4.2008 úrad začal vyplácať príspevok v sume 129,17€. Súdnym rozhodnutím zaviazal matku maloletej platiť na výživné 33€ mesačne. Dnes t.j. 18.11. obdržala list, kde úrad žiada vrátiť 528€ do 15 dní za obdobie od 1.5.2009 do 31.8.2010. Ide o sumu 33€ mesačne. Ide presne o tú sumu čo je matka povinná platiť výživné. Teda úrad až teraz prišiel na to, že od 1.5.2009 mala známa dostávať príspevok 91,81€ (124,81 mínus 33).
Odvolávajú sa na §12 ods.4 zákona č.627/2005 Z.z. o príspevku na podporu náhradnej starostlivosti ,,ak oprávnená osoba svojím konaním spôsobila, že platiteľ vyplatil príspevok neoprávnene, je povinná vrátiť príspevok alebo jeho časť". Len neviem ako to moja známa spôsobila. Však ona za to nemôže, že jej po rozhodnutí súdu neznížili príspevok.
Súdu o zverení do náhradnej starostlivosti sa ako kolízny opatrovník zúčastnil aj ÚPSVaR. Rovnako im bol zaslaný rozsudok. Takže nič nebránilo v tom aby vydali rozhodnutie o znížení príspevku.

Potrebujem radu či naozaj tento právny stav spôsobila moja známa. Podľa mňa ide o chybu úradu. Známa bohužiaľ po dovŕšení 3r. dieťaťa si ešte nenašla zamestnanie a nemá tých 528€.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Ako sa zmenili dávky? Pozrite sa, koľko dostanete po novom
Ľuďom na PN, nezamestnaným, ŤZP či mladým rodinám štát zdvihol od tohto roka viacero dávok. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Za akých podmienok ešte dostanete hypotéku a kedy vám ju zamietnu
Mladí ľudia musia po novom kúpu bytu či domu odložiť na neskôr. Čas na splatenie hypotéky sa im tak výrazne skráti. Pozrite si príklady z praxe, kedy vám banka ešte hypotekárny úver odsúhlasí.
Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.