Dobrý deň, prosím o radu. Pred 5 rokmi som sa dozvedel, že mám veľmi vážne ochorenie a moc veľa času nemám. No akosi prognoza nevyšla, stále som tu a čakám na transplantáciu. No i tak viem, že moje šance sú mizivé. Som rozvedený, žijem s družkou. Z prvého manželstva mám dcéru, z druhého syna, ktorého mám 5 rokov v striedavej opatere ..Mám nejaké pôžičky a úverové karty, ktoré riadne splácam. Dve znich mám zabezpečené poistením proti smrti, ale v sporitelni mám úver a úverovú kartu, spolu hodnota dlhu je približne 6 500 eur a splácam auto na lízing. ktoré nemá poistenie proti smrti, ke´dže som invalid odmietli mi to poistit na smrť. Nemám žiadny majetok, iba chalupku pri Štúrove v trhovej cene asi 10 000 eur.
Prosím poraďte, viem že ten, kto dedí nehnuteľnosť, musí vysporiadat dlhy a to práve nechcem. Nech si dlhy nechá banka i tak majú už odo mňa slušné úroky. Ako to urobiť - prepísať chalupu na družku a syna ? Ešte za života? A vyhnúť sa dedičskému konaniu? Neviem, koľko mám času a prepísať to na družku, hmm....neviem. Bojím sa, už ma dve dámy ošklbali. Hlavne chcem, aby z toho mal niečo môj syn. Ďakujem pekne.
Odpovede
Pokiaľ chce dedič nadobudnúť nehnuteĺnosť, ktorá je súčasťou predĺženého dedičstva, nemusí najskôr uhradiť dlhy, avšak tieto na neho prejdú a dedič sa tak stáva novým dlžníkom namiesto Vás. Pokiaľ sa chcete tomuto vyhnúť, najlepšie je darovacou zmluvou previesť chatu na syna. Na družku nemusíte prevádzať nič, rozhodnutie komu za života prenecháte svoj majetok je len a len na Vás, rozdiel by bol iba v prípade závete, t.j. poručenia majetku pre prípad smrti, tam už nemôźte vynechať zákonných dedičov, t.j. všetky Vaše deti.
Ak máte pocit, že dedenie by bolo nespravodlivé, máte samozrejme možnosť nakladať so svojim majetkom počas Vášho života. Takéto nakladanie je ale nezvratné, takže ak už raz chalupu prepíšete, nie je viac Vaša.
V prípade, ak by ste zomreli bez majetku, dedičské konanie bude zastavené a za dlhy sa nebude zodpovedať. To isté platí, ak by ostal majetok nepatrnej hodnoty (ca. vo výške pohrebných nákladov, resp. okolo 1.000 euro).
Preto si dobre zvážte, či už prepíšete svoj majetok teraz alebo či to necháte na dedenie.
V prípade dedenia zodpovedá dedič za dlhy iba do výšky hodnoty zdedeného majetku.
V prípade darovacej zmluvy Vám odporúčam formu notárskej zápisnice, ktorá je verejnou listinou, tzn. je veľmi ťažké ju spochybniť. A okrem tejto vysokej istoty ušetríte na katastri čas (miesto 30 dní zapisujú notárske zápisnice za 20 dní) aj peniaze (miesto 66 euro platíte iba 18 euro).
Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
velmi pekne dakuje informacie su dostatočne a rozumiem im.ale este jednu otázočku mám možem prepísať chalupu darovacou listinou na drižku a na syna na polovicu ?? syn má 9 rokov a družku poverit poručničkou alebo nejak tak ???velmi pekne dakujem
Mozete prepisat na syna chalupu, ale syna ako maloleteho musi zastupovat pri tomto ukone zakonny zastupca. Kedze Vy ako otec zastupovat pre konflikt zaujmov nemozete, tak by ho mala zastupovat matka. Ak matka zastupovat nemoze, tak mu treba na tento ukon ustanovit opatrovnika, pricom by podla mojho nazoru sice druzka mohla zastupovat ako sudom urcena opatrovnicka, kedze je ale tiez obdarovana, bolo by mozno vhodnejsie ustanovit niekoho ineho.
Peter Danczi
velmi pekne dakujem
Prosila by som srdecne o radu. Moja mama zomrela na Slovensku, nezanechala ziadny majetok. Musi sa robit dedicske konanie?. Notar pyta od nas rodne cisla a adresy, byvam v CH. Dakujem za laskavost.
pre strelitzia8@gmail: príslušný súd začne dedičské konanie aj bez návrhu, len čo sa dozvie, že niekto zomrel; uznesenie o začatí konania sa nedoručuje;
po začatí konania o dedičstve vykoná súd bez meškania predbežné vyšetrenie za účelom zistenia okruhu dedičov, poručiteľovho majetku, jeho dlhov, prípadne existencie závetu poručiteľa...;
ak súd zistí, že poručiteľ nezanechal majetok, súd konanie, na základe šetrenia príslušného notára uznesením zastaví /bez možnosti odvolania proti tomuto uzneseniu/; uznesenie v takomto prípade nedoručuje a ani nemusí byť odôvodnené.