Ak chce niektorý zo spoluvlastníkov vyplatiť ostatných zo zdedeného rodičovského domu, aby mohol na ňom previesť už nutné stavebné úpravy, výška vyplatenia sa bude rovnať hodnote uvedenej v dedičskom rozhodnuti pred dvadsiatimi rokmi alebo podľa nového ohodnotenia súdnym znalcom, resp. v trhovej cene?

Vyplatiť spoluvlastnícky podiel v starej či trhovej cene?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
vyska je podla dohody ucastnikov, ak by k dohode nedoslo, je mozne riesit vec cez sud, kde by sa ziadalo vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva.
V prípade, ak sa podielové spoluvlastníctvo má zrušiť dohodou, výška ceny, ktorou jeden spoluvlastník vyplatí ostatných spoluvlastníkov závisí výlučne na ich vzájomnej dohode. Zákon priamo nestanovuje cenu (či už minimálnu alebo maximálnu), za ktorú má jeden podielový spoluvlastník nadobudnúť podiely od ostatných podielových spoluvlastníkov. Nie je preto vylúčené, aby sa spoluvlastníci medzi sebou vyporiadali aj podľa ceny uvedenej v rozhodnutí o dedičstve vydanom v minulosti. Napriek tomu si Vás dovoľujeme upozorniť, že najčastejšie sa vychádza z trhovej ceny nehnuteľnosti (najmä z dôvodu požiadavky na strane ostatných spoluvlastníkov), táto cena by však mala byť primeraná. Primeranou cenou sa rozumie peňažná suma, ktorá ostatným spoluvlastníkom v danom čase a mieste umožní obstaranie podobnej veci (v pomere zodpovedajúcom ich spoluvlastníckemu podielu). Primeranosť ceny za spoluvlastnícky podiel závisí nielen od veľkosti, vybavenia či veku nehnuteľnosti, ale tiež od objektívnej ceny, za ktorú by bolo možné v danom čase túto nehnuteľnosť na trhu predať. Avšak, pri stanovovaní ceny za príslušný spoluvlastnícky podiel je tiež vhodné prihliadať aj na to, kto sa po celý čas o nehnuteľnosť staral, kto hradil náklady spojené s jej správou a údržbou, prípadne či niektorý zo spoluvlastníkov nehnuteľnosť na vlastné náklady zhodnotil a pod.
Dobrý deň.
V súvislosti s dedením nehnuteľnosti a vyplatením spoluvlastníka mám otázku:
Babka zomrela a dedko už dávnejšie. V tejto súvislosti riešime dedičské konanie. Účastníkmi konania sú dvaja synovia starých rodičov - otec a strýko. Strýkova strana rodiny sa s nami ani s babkou dlhodobo nestýkala a nejavila o ňu žiadny záujem. Jedná sa o časové obdobie cca 5 rokov, predtým to však bolo tiež iba veľmi sporadicky. My sme sa o babku starali aj keď už bola iba na lôžku, ale aj predtým dosť výrazne. Po jej smrti došlo k problému, čo bude s jej domom. Babka ešte za života hovorila, že nechce dom predať, nech sa jej synovia dohodnú a ja mám na to dohliadnuť a dom si nechať s tým, že vyplatím jej synov. Otec mi chce prenechať svoju polovicu, lenže strýko chce dom predať a z predaja vyťažiť maximum, nakoľko má hypotéku.
Prosím Vás teda o radu, aké sú v danej veci možnosti. Je možné zohľadniť pri dedení zo zákona (nebol spísaný závet) aj vyššie uvedené fakty?
Ďakujem za odpoveď
Pedro,ak sa chcete dočkať skorej odpovede, napíšte svoju otázku samostatne. A v skrátke k vašmu problému s dedením: bez spísaného závetu sa dedí podľa zákona, teda dedí vaš otec a strýko.Ak chcete, aby sa zohľadnil ich nezáujem o poručiteľku-babku, a to čo hovorila babka, ako sa po jej smrti ma naložiť s jej majetkom, musí sa otec obrátiť na súd a tieto tvrdenia dokázať.