Výpočet materskej a maximalizácia den. vymeriavacieho základu

Dobrý deň, rada by som sa informovala na výpočet materského a jeho možné zvýšenie.
Moja situácia je nasledovná:
- 01.04.2016 – 30.04.2016 – zamestnanec v ČR, platca všetkých zákonných odvodov a poistení
- 01.05.2017 – 30.09.2017 – zamestnanec v SR, platca všetkých zákonných odvodov a poistení
- od 01.10.2017 – nezamestnaná a evidovaná na Úrade práce
- od 12.10.2017 – dobrovoľný platca dôchodkového a nemocenského poistenia
Dobrovoľne poistenou som sa stala, nakoľko sme v r. 2018 plánovali s manželom 2. dieťa a chcela som mať aspoň nejakú materskú.
Spätne som však zistila, že som bola tehotná už ku koncu trvania zamestnaneckého pomeru na Slovensku, čiže by som bola v „ochrannej lehote“. Tá sa mi však zrušila tým, že som sa stala dobrovoľne nemocensky a dôchodkovo poistenou. De facto som tak prišla o možnosť výpočtu materskej z maximálneho denného vymeriavacieho základu.
Chcem sa opýtať nasledovné – je možné, aby som si vymeriavací základ pre výpočet materskej zvýšila tým, že sa opätovne zamestnám (a teda budem nemocensky poistená ako zamestnankyňa) od 01.04.2018? Do nástupu na materskú (2. polovica mája 2018) by som tak bola nemocensky poistená menej než 90 dní, zároveň by som spĺňala podmienku min. 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Čiže by som potrebovala overiť, či by sa mi v takomto prípade rátal do výpočtu denného vymeriavacieho základu maximum z predchádzajúceho roka, ktorý viem, že som dosiahla.
Pýtam sa, lebo neviem, ako túto moju hypotézu môže ovplyvniť práve skutočnosť už spomínaného dobrovoľného poistného.
Vďaka.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Slovákom dovolenka v cudzine zdražela, ale českým turistom na Slovensku zlacnela
Zdraženie pobytov v zahraničí zrejme vaše odhodlanie urobiť si peknú dovolenku nenaruší, ale s vyššími výdavkami treba počítať. Pozrite si náš prehľad.
Nezamestnaní, máte príležitosť na rekvalifikáciu v automobilovom priemysle
Na trhu práce je akútny nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ho chce pomôcť riešiť projektom Pripravený na prácu.
Na dovolenku môžete cestovať aj služobným autom. Poznáte pravidlá?
Firma vám dala k dispozícii služobné auto aj na súkromné účely? Ak si ho plánujete požičať aj na dovolenku do cudziny, mali by ste poznať všetky súvisiace pravidlá.
Nad balkónmi stále visia otázniky
Za posledných 11 rokov neprišla žiadna vládna iniciatíva týkajúca sa zmeny 25 rokov starého predpisu, ktorý vládne v bytovkách. Tvrdia to odborníci, ktorí denne riešia problémy vlastníkov bytov. Tu sú ich názory a niektoré zmeny, ktoré sa snažia presadiť.
Vlastníci opravu lodžií nezvládnu
Ako vidia odborníci otázku individuálnej starostlivosti vlastníka bytu o svoj balkón? Môže každý vlastník zvládnuť technickú stránku jeho údržby či opravy. K problematike sa vyjadruje statik Jozef Baran.