Výpočet materskej a maximalizácia den. vymeriavacieho základu

Dobrý deň, rada by som sa informovala na výpočet materského a jeho možné zvýšenie.
Moja situácia je nasledovná:
- 01.04.2016 – 30.04.2016 – zamestnanec v ČR, platca všetkých zákonných odvodov a poistení
- 01.05.2017 – 30.09.2017 – zamestnanec v SR, platca všetkých zákonných odvodov a poistení
- od 01.10.2017 – nezamestnaná a evidovaná na Úrade práce
- od 12.10.2017 – dobrovoľný platca dôchodkového a nemocenského poistenia
Dobrovoľne poistenou som sa stala, nakoľko sme v r. 2018 plánovali s manželom 2. dieťa a chcela som mať aspoň nejakú materskú.
Spätne som však zistila, že som bola tehotná už ku koncu trvania zamestnaneckého pomeru na Slovensku, čiže by som bola v „ochrannej lehote“. Tá sa mi však zrušila tým, že som sa stala dobrovoľne nemocensky a dôchodkovo poistenou. De facto som tak prišla o možnosť výpočtu materskej z maximálneho denného vymeriavacieho základu.
Chcem sa opýtať nasledovné – je možné, aby som si vymeriavací základ pre výpočet materskej zvýšila tým, že sa opätovne zamestnám (a teda budem nemocensky poistená ako zamestnankyňa) od 01.04.2018? Do nástupu na materskú (2. polovica mája 2018) by som tak bola nemocensky poistená menej než 90 dní, zároveň by som spĺňala podmienku min. 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Čiže by som potrebovala overiť, či by sa mi v takomto prípade rátal do výpočtu denného vymeriavacieho základu maximum z predchádzajúceho roka, ktorý viem, že som dosiahla.
Pýtam sa, lebo neviem, ako túto moju hypotézu môže ovplyvniť práve skutočnosť už spomínaného dobrovoľného poistného.
Vďaka.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting
Nárok si musíte uplatniť v poisťovni
Pred uplatnením nároku na materské je dôležitý čas, keď si matka platila nemocenské v Sociálnej poisťovni. Od toho sa odvíja aj jeho výška.
Materské môžu poberať matka i otec
Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.
Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.
Nebudeme tolerovať nájomcov, ktorí neobhospodarujú pôdu
Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová pre Hospodárske noviny hovorí aj o novinkách, ktoré pozemkový fond zavádza.