Prosim Vas o rychlu odpoved. Dnes som nepodpisala vypoved. Vo firme som robila 14 rokov, dnes mi dali vypoved pre nadbytocnost s vypovednou lehotou 2 mesiace. Dnes som im to nepodpisala, lebo sa chcem poradiť s Vami. Po 14 rokoch nemam narok na vypovednu lehotu 3 mesice? A v tom pripade na kolkomesacne odstupne mam narok? Musia mi preplatiť aj staru dovolenku? Prosim Vas o odpoved, zajtra je 29. musim to podpisat uz zajtra. Velmi pekne Dakujem.

vypovedna lehota
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Pravdepodobne Vám dávajú na podpis Dohodu o skončení pracovného pomeru. Tú nie ste povinná podpísať. Keďže ide o dohodu tak Vám ponúkajú 2 mesačnú výpovednú lehotu.
Preto ak s ňou nesúhlasíte tak ju nepodpisujte.
Následne Vám budu musieť dať Výpoveď danú zamestnávateľom podľa §63 ods. 1 písm b. teda tzv. nadbytočnosť.
V takom prípade máte na základe §62 ods.3 písm. b) nárok na 3 mesačnú výpovednú dobu.
Čo sa týka odstupného tak podľa §76 ZP ods.1 písm. c) máte nárok trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov.
Ak by ste chceli podpísať Dohodu o skončení pracovného pomeru tak podľa §76 ods.2 písm. d) máte nárok štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov. Toto si skontrolujte. Rovnako aj dôvod skončenia pracovného pomeru teda podľa §63 ods. 1 písm b.
Teda buď Vám dajú výpoveď a budete mať 3 mesačnú výpovednú dobu a dostanete 3 mesačné odstupné, alebo na základe dohody 2 mesačnú výpovednú dobu a 4 mesačné odstupné.
Nevybranú dovolenku Vám musia preplatiť.
Velmi pekne Vam dakujem za velmi rychlu odpoved. Velmi mi pomoze v zajtrajsom dni. Dakujem.Prajem Vam vela zdravia a stastia.
Dobrý deň,
Treba si uvedomiť, že o aký spôsob ukončenia pracovného pomeru sa jedná.
1. Výpoveď
Ak sa jedná o výpoveď, tak je to jednostranný právny úkon, vo Vašom prípade zo strany zamestnávateľa a okrem toho, že prevezmete, nie je potrebné nič iné podpisovať ani s ničím súhlasiť. Zamestnávateľ takúto výpoveď Vám musí doručiť, či už poštou alebo aj na pracovisku. Nie je pritom podstatné, či tú výpoveď na pracovisku odmietnete prevziať, stačí ak zamestnávateľ bude mať svedka, že ste odmietli prevziať výpoveď. Ako uvádzate, ste pracovali u zamestnávateľa 14 rokov, tak v tomto prípade ak sa jedná o výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak máte nárok na odstupné vo výške trojnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku.
2. Dohoda
Ak zamestnávateľ chce s Vami uzatvoriť dohodu o ukončení pracovného pomeru, tak tu je potrebné si dať pozor na obsah tejto dohody. Vo vašom prípade je potrebné aby v dohode bolo uvedené, že s vami ukončujú pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti (podľa § 63 ods. 1 písm. b) zákonníka práce) a že Vám vyplatia odstupné vo výške štvornásobku Vášho priemerného mesačného zárobku (podľa §76 ods. 2 písm. d) Zákonníka práce). Ak tieto dôvody nie sú uvedené v dohode, tak ju nepodpisujte.
Čo sa týka výpovednej doby, tak vo Vašom prípade sú to 3 mesiace, čo sa začína počítať od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede (§ 62 ods. 3 písm. b) zákonníka práce).
Ešte je potrebné si overiť, či u Vášho zamestnávateľa neexistuje kolektívna zmluva, v ktorej by mohlo byť dohodnuté odstupné vo vyššej výške ako som tu popisoval.
Poriadne si prečítajte obsah dohody. K ničomu Vás nemôžu nútiť.
Zákonník práce tu. http://zakonnik-prace.sk/
Arpád Barczi
advokát
Velmi pekne Vam dakujem za Vasu rychlu odpoved, ktora mi zajtra velmi pomoze. Dakujem a prajem Vam vela zdravia a stastia.