Zomrel mi otec. Majetok, ktorý s mamou nadobudli chceme dať na mamu, všetci (deti) s tým súhlasíme. mama má 72 rokov. Chcem sa opýtať, čo bi sa stalo, keď bi sme teraz s dedičstvom nič nerobili, jednoducho bi to ostalo, ako to je a až po maminej smrti bi sme urobili dedičské konanie. Hrozia nám za to nejaké sankcie zo strany štátu? Je nejaká zákonom daná lehota na dedičské konanie?

Vysporiadanie dedičstva
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
dedičské konanie sa spúšťa automaticky a budete notárom predvolávaní. Ak by ste uviedli, že otec nemal žiaden majetok, tak notár teoreticky nemusí zistiť, že či mal a keď nezistí, tak sa dedičstvo zastaví pre nemajetnosť. Avšak ak sa po mame zistí, že predsa len mali spoločný majetok, tak v dedičskom konaní nebude môcť byť tento spoločný majetok prededený celý, ale iba mamin podiel, takže otcov podiel v podstate ostane na otcovom mene. Následne by ste museli spúšťať po ňom dodatočné dedičské konanie, čo by Vás v konečnom dôsledku vyšlo drahšie, keďže súdny poplatok je v týchto prípadoch vyšší ako pri prvom dedičskom konaní.
Mgr. Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
www.notar-nz.sk
Dobrý deň, dovoľujem si vysloviť svoj názor o tom, že ak je majetok vedený na obidvoch manželov pochybujem, že notár uvedenú okolnosť nezistí. Veď o.i. niekde musel poručiteľ bývať. Bolo by v rozpore s ust. Civil. mimosporového poriadku, ust. zákona o notároch ako aj v neposlednom rade ust. Etického kódexu notárov, aby notár nezisťoval sám majetok poručiteľa /ust. § 197 CMP : Súd zistí majetok a dlhy poručiteľa a vykoná ich súpis./.
Uvedená povinnosť mu vyplýva aj z ust. § 37 CSP : Súd si môže osvojiť zhodné skutkové tvrdenia účastníkov, ak nemá pochybnosti o ich pravdivosti, len ak nie sú v rozpore s vykonaným dokazovaním.
JUDr. Milan FICEK, advokát Bratislava
ficek.sk
Ako aj spominam, teoreticky sa to vsak stat moze.