Vzdanie sa doživotného užívateľského práva na nehnuteľnosť

Počas trvania manželstva sme s bývalým manželom darovali všetky nehnuteľnosti synovi, pričom na rodinný dom bolo zriadené vecné bremeno vo forme doživotného užívateľského práva na nehnuteľnosť. Po rozvode manžel "donútil" syna aby mu nehnuteľnosti daroval späť, pričom dúfal, že vecné bremeno bude prevodom zrušené.
Od rozvodu uplynulo 6 rokov a bývalý manžel sa asi rozhodol rodinný dom predať, no asi má problém a tým som ja a moje doživotné užívateľské právo.
Chcem ešte uviesť, že počas trvania manželstva som splatila úver na rodinný dom v prvej stavebnej sporiteľni približne vo výške 1,5 mil.SK, a následný úver vo výške približne 7000 EUR. Nakoľko sme počas manželstva mali podielové spoluvlastníctvo po rozvode majetkové vysporiadanie nebolo.

Môžem požadovať od bývalého manžela finančnú čiastku, t.j. vlastne mu predám doživotné užívateľské právo,a môže súd na návrh bývalého manžela zrušiť vecné bremeno???
Momentálne som dlhšie mimo SR.
Ďakujem za odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus