Za čo je zodpovedný projektant?

V rámci celkovej rekonštrukcie kúpeného domu sme sa rozhodli zmeniť nevyužívanú povalu na obytné podkrovie. Vypracovanie projektu celkovej rekonštrukcie sme zadali zodpovednému projektantovi. Súčasťou projektu bol aj projekt statiky, ktorý vypracoval statik. Až pri kotvení nového krovu robotníci zistili, že na dome nie je železobetónová "deka", len keramický strop s tenkou vrstvou škvárobetónu. Projektant aj statik tvrdia, že oni neboli povinní pri projektovaní zisťovať, na akom podklade sa bude robiť nadstavba a ak sme chceli sondy, mali sme si ich osobitne objednať. Za čo v našom prípade nesie zodpovednosť zodpovedný projektant, za čo statik a za čo my ako investor?

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus