Kamarát má asi 5000 eur hotovosť (úspory) a chce si ich ochrániť pred prípadnými veľkými problémami eura tým, že si ich vytiahne z banky a vymení na cudziu menu. Chce držať hotovosť, nechce bankový produkt - nedôveruje bankám a finančnému systému.
Rozmýšľa o týchto menách: austrálsky alebo novozélandský dolár, nórska alebo švédska koruna, čínsky juan (povedal, že ho pôjde zháňať na starú vajnorskú :D ), kanadský dolár, česká koruna.
Ktorú z týchto mien by ste výslovne doporučili a ktorú vôbec nie? Chce diverzifikovať riziko - ako si má rozložiť takú relatívne nízku sumu ako 5000 eur?
Poznámka: predtým už investoval do zlata.
Odpovede
Prajem dobry den. Tazka volba, no ako Vas kamarat uvazuje, je spravne.
Vzdy je rozumne diverzifikovat svoje portfolio, uspory, investicie. V ramci Europy by som sa ale skor pozrel na svajciarsky frank, ktoreho kurz ma vacsinou opacny smer ako vyvoj kurzu eura. Je to nezavisla stabilna krajina, ktora je v menovej oblasti relativnym protipolom eurozony. Je to zjavne z celkovej samostatnosti krajiny, nevstupuje do ziadnych riadenych zon, ale aj z historickeho vyvoja kurz EUR/CHF.
Exoticke meny su podla mna nevyspytatelne a rizikove, napr.Cine vyhovuje slaby juan, lahsie tak exportuje, navyse je to riadene hospodarstvo, vedia s menou robit to, co potrebuju. Zlato ako cast uchovania si uspor je v poriadku, no tiez sa sklonuje bublina jeho nadhodnotenia a videli sme nedavno velke korekcie kurzu z 1900 na 1600 USD za uncu. Takze hlavne diverzifikovat, lebo nevieme odhadnut 100% spravny cas nakupu.
Ak by mal kamarat vacsie uspory, urcite sa treba pozriet po malometraznom byte, niekde v najblizsom krajskom meste za rozumnu cenu, tie by sa vzdy mali dat spenazit a uchovavat hodnotu penazi.
Chlape ale ten frank je naviazany "zakonom, nariadenim" na euro.
Teraz leti platina s rodiom od uradu vlady, to sa oplati.
Dalej veci dlhodobej spotreby, stavebny material, stroje, atd.
Dobrý den.Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom.Ešte by som uvažoval s nákupom ornej pôdy,ktorá sa dá ešte zohnať lacno a navyše sa dá prenajať.S bytom to nie je zlý nápad,ale skôr očakávam korekcie smerom nadol,kedže u nás je stále cenová bublina.
Dobrý deň. Je v súčastnosti rozumné ponechať na termínovanom účte väčšiu sumu peňazí alebo predčasne s pokutou peniaze vybrať a investovať inde? Aké investície odporúčate? Ďakujem.
Dobre myslis, lebo dolar oslabil tak musi aj euro.
T.j. co za par rokov dostanes bude mat malu hodnotu - vsetko zdrazie ako sa uz aj deje.
situácia nie je jasná, pani premiérka sa vyjadrila, že sú 2 možnosti riešenia - buď vysoká inflácia alebo vysoká nezamestnanosť. Ja vidím aj tretiu možnosť - oboje dohromady... pokiaľ by došlo k vysokej inflácii, peniaze stratia na cene a viazanosť na TU tomu tiež trocha pomôže. Ohľadom investovanie si prečítajte prosím moju odpoveď nižšie.
Dobrý deň
dá sa opovedať ano aj nie. V prvom rade sa musíte sám seba spýtať aké riziko ste ochotný podstúpiť (riziko spočíva v tom, že hodnota investície nemusí mať Vami očakávanú hodnotu v čase, keď budete peniaze nevyhnutne potrebovať), na aký čas si viete/chcete odložiť peniaze(1-2roky, 5-10rokov) na aký účel ich chcete použiť (rezerva na väčšie neočákávané výdavky napr.do auta, bytu, oblečenie, zdravie, výpadok príjmu, dôchodok, nové auto vzdelanie...), koľko Vám ostáva do splatnosti term.uč.(do jedného roka, viac) a ako je definovaná pokuta a jej výška. Ak si viete úprimne a pravdivo odpovedať na tieto otázky mohlo by to zúžiť výber, ale bez nich je môj názor dosť všeobecný: ak je pokuta Vašimi očami priveľká, zotrvajte na term.účte do splatnosti a pouvažujte nad pravidelným investovaním malých/menších súm ( cca od 15eur/mes.) či už do akciových, dlhopisových, alebo iných fondov ( v ponuke je ich neúrekom, zaujímavé sú napr. krajiny Latinskej Ameriky, India ) Po splatnosti term. účtu, pouvažujte aj nad jednorázovým investičným poistením (má aj zopár nefinnančných výhod), hypotekárnými záložnými listami do 5rokov, prípadne, ak si trúfate tak rovno akcie napr.ako sú (coca-cola, johnson controls,IBM,Siemens, WV, Microsoft...
Nezabúdajte na diverzifikovanie ( geografické, odvetvové, časové).
Úprimne, len čas v skutočnosti overí Vaše rozhodnutie.
Vyskúšajte pravidelné investovanie malých súm a do dvoch rokov zistíte na aké riziko sa cítite a čo môžte od svojích finančných rozhodnutí očakávať.
Prvý krok treba urobiť u seba, nikto nemá patent na múdrosť. Na "garantované" vysoké zisky neskočiť, lebo také neexistujú Učte sa od známych,z ich skúseností, preštudujte si aspoň zbežne zákony ohľadne investovania, nerobte unáhlené a nepremyslené rozhodnutia ( ak aj nejakú seper investičnú príležitosť premeškáte, vôbec to nevadí, vždy sa objaví nejaká ďaľšia), vzdelávajte sa (stačí aj 3-4hodiny mesačne, niekedy ani to netreba,. Média berte z rezervou (snažia sa zaujať čím koľvek čo min. udrží sledovanosť). Overujte si správy , ktoré sa k Vám dostanú z rôznych zdrojov.
prajem veľa štastia pri Vašom výbere
No a v akom pomere.
Tak to len za penaize sa radi, ako aj to ktoru menu.
Bola za to aj Nobeova cena. Ak uz meny tak kludne aj vsetky nakup, a tiez z druhe casti drahe kovy, tak to roba zidia.
Zaujímavá otázka, navyše v súčasnej dobe, bohužiaľ odpoveď je zložitá. Sme totiž v globálnej ekonomike a rok 2008 ukázal jednu vec - môžte mať peniaze kde chcete, v akom koľvek sektore, v akej koľvek mene, neznamená to, že Ste uešetrený od strát, dám pár príkladov:
- počas rokov 2008 - 2009 klesali akcie aj IT firiem, ktorá mali na účtoch miliardy USD, o ich platobnej schopnosti nebolo pochýb
- švajčiarska národná banka intervenovala proti posilňovaniu švajčiarskeho franku takým spôsobom, že špekulati veľmi nebudú chcieť testovať jej vyhlásenia
- na včerajšom stretnutí ohľadom riešenia krízy prišli aj ostatné štáty európskej únie, lebo pri krachu eura by boli zasiahnuté všetky európske meny...
- zlato malo takú korekciu, že veľa prašúl investorov zahučalo a to platí aj o striebre
Osobne by som odporúčal komodity a s postupným nákupom, nie všetko, resp. pozemok alebo ornú pôdu. Pôda totiž síce môže stratiť na cene, ale pravdepodobnosť je nízka a komodity budú stále rásť.. Zlatu by som sa nevyhýbal, ale zas ani neprotežoval, max 10% úspor.
Nech investuje do borovičky. Je to slovenský výrobok, podporí tým zamestnanosť na Slovensku a navyše ako bonus dostane 40% (kam sa hrabú banky s ich 3 čiarka 7 percentným výnosom).
Stránky