
Zamestanca vysielame na zahraničnú cestu
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov (napr. na autobus, auto alebo vlak), výdavkov za ubytovanie, stravné a potrebných vedľajších výdavkov, napríklad za parkovanie, telefón a podobne, ktoré musel zamestnanec vynaložiť, aby splnil účel cesty.
Zahraničnou pracovnou cestou je v zmysle zákona o cestovných náhradách čas pracovnej cesty v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty. V prípade, ak je zamestnanec vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu má okrem vyššie uvedených cestovných náhrad nárok aj na náhradu preukázaných výdavkov za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov v zahraničí, pokiaľ zamestnanca takto nepoistil zamestnávateľ; preukázaných výdavkov za povinné očkovanie a za očkovanie odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva, ak je zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu do tropických oblastí alebo inak zdravotne obťažných oblastí. A samozrejme, nemožno zabudnúť na vreckové.
Čo sa týka vreckového, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného. Pokiaľ sa dohodnú, že zamestnanec použije na zahraničnú pracovnú cestu svoje vlastné motorové vozidlo, pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 zákona o cestných náhradách patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.
Má nárok konateľ na cestovné náhrady, ubytovanie, stravné, vreckové a podobne, pri tuzemskej a zahraničnej služobnej ceste, v prípade ak nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu s s.r.o.?