V pracovnej zmluve ma popis prac ktore ma pracovnička vykonavat.V kolektivnej zmluve je vykon prace
v 8hod. aj 12hod.zmenach--NRPČ.Ale manžel pracuje mimo miesta bydliska a ma 4ročnu.Preto jej NRPČ--12hod.pracovny čas nevyhovuje.Ako ma postupovat ked ju zamestnavatel chce preradit na 12hod. pracovny čas. Veduci pracovnik jej povedal,že ak jej to nevyhovuje ma si dat vypoved.
Dakujem za odpoved.

zamestnavatel ma chce presunut z 8hod na 12hod prac dobu,ale kôli 4r dietatu mi to nevyhovuje .
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Vážený pane,
pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon - inými slovami je záväzná i pre zamestnávateľa . V zmysle § 43 ods. 1 a 2 zákonníka práce citujem
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
Inými slovami zmenu pracovnej doby nie je oprávnený zamestnávateľ meniť jednostranne bez zmeny pracovnej zmluvy a to bez ohľadu na kolektívnu zmluvu. Argumentácia - keď Vám to nevyhovuje dajte si výpoveď je jemne povedané nekorektná, pretože otázka stojí opačne - ak to zamestnávateľovi nevyhovuuje a sú na to dané zákonné podmienky nech dá výpoveď on jej., Okrem toho, že by mala nárok na vývodenú dobu a odstupné by musel zamestnávateľ preukázať, že sú na to dané dôvody zo zákona, lebo výpoveď môže dať len zo zákonom stanovených dôvodov § 63 Zákonníka práce. Ak by to výpoveď nesplňala tieto náležitosti bola by neplatná, čo zamestnávateľ vie veľmi dobre preto to chce riešiť nátlakom.
Navrhujem napísať
Vážený zamestnávateľ,
nesúhlasím s jednostrannou zmenou podmienok pracovnej zmluvy ako v rozpore so zákonníkom práce a vnímam to ako porušenie práva na rovnaké zaobchádzanie a diskrimináciu na pracovisku z dôvodu toho, že som žena a mám malé 4 ročné dieťa. V prílpade pokračovania takýchto praktík sa obrátim na svojho právnika a inšpektorát práce.
Chce to odvahu, ale právo svedčí bdelým.
s pozdravom
JUDr. Samuel Diatka