Zdravotné poistenie SZČO a poistenec štátu, súbeh, ako má podla zákona postupovat zdravotná poistovn

Dobrý deň.

Mám otazku na zdravotné poistenie.

Mám súbeh SZČO a poistenec štátu.

Rodičovský príspevok som poberala do 30.04.2017 (bolo to do 4,5 roka veku dieťaťa). Úrad práce sám oznámil zdravotnej poisťovni ukončenie poberania rodičovského prispevku.

V zmysle oboch definícii poistenca štátu som bola poberateľkou rodičovského príspevku do 30.04.2017, až do 30.06.2017 som vsak bola rodič, ktory sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov (teda poistenec štátu ) a bola som aj SZČO (do 15-nasobku životného minima).

V danovom priznaní za rok 2016 mám však vymeriavací základ vyšší ako 15-násobok životného minima platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia.

Sociálna poisťovňa má informovala o vzniku poistenia a jeho výške automaticky listom v júli 2017.

Voči zdravotnej poisťovni som si v júli / auguste 2017 splnila povinnosť - oznámila som zmenu kategórie poistenca z: poistenec štátu podľa paragrafu 11, ods. 7, písmeno j) "fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov" do 30.06.2017 na: novú kategóriu bez súbehu, už len čisto SZČO od 01.07.2017. Zároveň som doložila zdravotnej poisťovni výpis zo sociálnej poisťovne, že do 30.06.2017 som bola tak, ako aj v zdravotnej poisťovni aj poistencom štátu, okrem SZČO, lebo som až do daňového priznania za rok 2016 mala príjem nižší ako 15-nasobok životného minima k 1.1. rozhodujúceho obdobia, tento výpis som doložila k čestnemu vyhláseniu, že som poistencom, za ktorého do 30.06.2017 platí štát.

Prepažkova pracovníčka zdravotnej poisťovne mi však tvrdila, že po zániku rodičovského príspevku 30.04.2017 som v systéme vedená iba ako SZČO bez subehu (čo som nevedela a bola som prekvapená, lebo zánik subehu a poistenia statom som sama oznamovala až v júli 2017).

Zdravotná poisťovňa bude do 30.09.2017 vykonávať ročne zúčtovania zdravotného poistenia z daňového priznania za rok 2016, kde bude príjem vyšší ako 15-nasobok životného minima.

OTAZKA c.1:
Ake je teda moje postavenie od 01.05.2017 do 30.06.2017, keď si myslím, že som v súbehu štát z titulu starostlivosti o dieťa do 6-rokov veku a SZČO s príjmom nižším ako 15-nasobok životného minima, tj. za máj a jún 2017, tak ako v Sociálnej poisťovni, by som mala byť poistencom štátu, tj za toto obdobie zdravotné poistenie nie som povinná platiť, zdravotné odvody platí za mňa štát ako aj dôchodkové poistenie platí za mňa štát.

Studovala som zákon o zdravotnom poistení, ale tam to zrejme nie je. A samozrejme prepažkova pracovníčka nie je pre mňa výklad zákona, veď je pre zdravotnú poisťovňu lepšie osklbat má o 2 mesačné odvody. Som slobodná matka a pre mňa sú to veľké peniaze, čo je pracovníčke samozrejme jedno.

Narazila som na názor, že podmienka prijmu vyššieho ako 15-nasobok životného minima sa bude skúmať až pri ročnom zúčtovaní poistného na verejné zdravotné poistenie za príslušný rok, ak poistenec nesplní uvedenú podmienku, štát za takéhoto poistenca poistné platiť nebude.

OTAZKA c.2:
Co ak vykoná zdravotna poisťovňa zúčtovanie v júni/júli 2017, to má byť moje postavenie poistenca závislé na dátume vykonania ročného zúčtovania zdravotnou poisťovňou?

Ďakujem za odpoveď, pomôže maminkam

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Nekupujte darčeky na úver. Tu sú rady, ako si Vianoce zbytočne nepredražiť
Slováci si chcú na Vianoce dopriať viac ako inokedy. Utrácajú neprimerane nielen na jedlo a nápoje, ale kvôli darčekom sú ochotní narobiť si dlhy.
Svoju budúcu penziu si môžete overiť
Blížite sa k dôchodkovému veku a neviete, aký bude. Alebo po škole zvažujete, či si sporiť na dôchodok už teraz. Experti pre HN radia, ako si môžete udržať životný štandard aj vo vyššom veku.
Chcete poslať vianočný balíček či pozdrav. Ustrážte si termíny
Pohľadnice a listy v rámci Slovenska sa k adresátovi dostanú do Vianoc, ak ich pošlete najneskôr 20. decembra druhou triedou a 21. decembra, ak využijete prvú triedu.
Trh hľadá zdravotné sestričky aj masérov. Pozrite si aktuálne pracovné miesta v zdravotníctve
Pozrite si aktuálne ponuky voľných pracovných miest zo zdravotníctva.
12 tipov, ako skrotiť výdavky za energie
Klesajúca teplota vonku, intenzívnejšie kúrenie, viac umelého osvetlenia. Príchod zimy vytvára vyšší tlak na platby za energie. Tu sú rady, ako si možno dávať väčší pozor, aby ste s nimi nemali zvýšené výdavky.