Zmena priezviska dieťaťa na dievčenské priezvisko matky

Dobrý večer, mám 16 rokov a som študentka. Moja matka si po rozvode s otcom ponechala jeho priezvisko, pretože na ňom mala vybudovanú kariéru. Avšak otec sa o mňa, ani sestru, nestará a nezaujíma už roky, prispieva iba výživným stanoveným súdom. Nezáujem prešiel až do, nuž, nazvime to ignorácie, kedy sa otec neozval už zopár rokov a to ani na narodeniny či Vianoce a pod., dištancuje sa a nestretáva sa s nami, dokonca má novú priateľku a majú spolu dieťa, no nejaví záujem či potrebu zoznámiť nás s nimi dokonca ani zo slušnosti, keď som ho párkrát stretla na ulici ani ma nepozdravil, iba chvíľu zízal a išiel ďalej, ču už podľa mňa hraničí s drzosťou, okrem toho, že mi to ako dieťaťu naozaj nie je príjemné. Na súde, na ktorom sa pojednávalo o výživnom, povedal citujem „nikdy som to dieťa nechcel", pri výpovedi o mne, o sestre sa už podobne nevyjadroval, nech už to malo akékoľvek dôvody. Už dlhšie premýšľam, že si zmením priezvisko z jeho, na dievčenské priezvisko mojej mamy, no nikde som nenašla v zákone o zmene mena a priezviska o takomto prípade zmienku. Nechcem nosiť jeho meno, pretože ma s ním nič nespája, nestretávame sa a chcela by som teda nosiť meno mojej ozajstnej rodiny, aj keď tento dôvod možno znie nedostatočne a hlúpo "detsky". Ako vravím, mám 16 čiže som maloletá a neviem či sa také niečo vôbec dá, alebo mám čakať do 18-tky a až potom to riešiť. Rada by som však vyriešila skôr, ak sa dá, pretože nechcem skončiť ako moja mama, ktorá už mala na tomto priezvisku postavenú kariéru a pod. a bolo by pre ňu veľmi obtiažne teraz to meniť. Dá sa prípadne aspoň pridať k môjmu súčasnému priezvisku aj jej dievčenské priezvisko? Ďakujem za všetky rady a ospravedlňujem sa za dlhočizný text :)

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus